Demirtaş (Antalya) çevresinde yüzeylenen diyabazların petrografik-jeokimyasal özellikleri ve kökeni
Petrographical-geochemical features and origin of diabase outcropping around Demirtas (Antalya)
- Tez No: 450735
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÇalıĢma kapsamında ele alınan diyabazlar Orta Toroslarda DemirtaĢ (Antalya) beldesinin kuzey kesiminde yüzeylenirler. Kayaçlar eksfoliasyon türü ayrıĢmaya uğradıklarından dolayı arazide yumrular Ģeklinde ortaya çıkarlar. Ofitik ve subofitik doku gösterene diyabazlar, mineralojik olarak plajiyoklaz, piroksen, olivin, Opak ve bunların ayrıĢması sonucu oluĢan ikincil minerallerden Klorit, Amfibol, Epidot içerirler. DemirtaĢ (Alanya) diyabaz örneklerinin ana element değerleri sırasıyla SiO2: % 44-49; TiO2: % 2.1-5.5; Al2O3: % 12-18.4; Fe2O3:10-12.3; MgO: % 2.9- 11.8; CaCO3:4.7-10.7; Na2O: 2.9-5.3 ve ateĢte kayıp (A.K.): 2.1-7.9 arasında değiĢmekte olup, değiĢik derecelerde alterasyonun olduğuna iĢaret etmektedir. Diğer oksitlerden MnO, K2O, P2O5 ve Cr2O3 miktarları % 1'in altındadır. DeğiĢik adlandırma diyagramlarında Gabro, bazalt alanında yer alan diyabazlar genelde alkali özelliktedirler. Ġz ve NTE verilerinin tümü bir arada değerlendirildiğinde diyabazları oluĢturan magmanın zenginleĢmiĢ bir manto kaynağının düĢük dereceli kısmı ergimesi sonucu oluĢtuğu ileri sürülebilir. Ayrıca DemirtaĢ Diyabazları plaka içi ortamlarda oluĢmuĢ olup okyanussal ada bazaltlarına benzer özellikler gösterirler ve bunları oluĢturan magma derin manto koĢullarında meydana gelmiĢ ve zenginleĢmiĢ garnet - peridotit bileĢimine sahip bir mantodan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The diabase which examined in the study outcropped in Central Taurus in the north of small town DemirtaĢ (Antalya). The Rocks undergo exfoliation type decomposition therefore they appear as lumps on the land. Diabase show ophitic and subophitic texture and contain primary minerals like plagioclase, pyroxene, olivine, opaque as a result by there decomposition secondary minerals such as chlorite, amphibole and epidote were formed. DemirtaĢ (Alanya) diabase samples contain major oxide values of SiO2: 44-49 %; TiO2: 2.1-5.5 %; Al2O3: 12-18.4 %; Fe2O3:10- 12.3 %; MgO: 2.9-11.8%; CaCO3:4.7-10.7 %; Na2O: 2.9-5.3% respectively. The loss on ignition (LOI) values ranged from 2.1% to 7.9% and indicating varying degrees of alteration. The amount other oxides like MgO, K2O, P2O5 and Cr2O3 is less than 1%. In various naming diagram, diabase located in gabbro, basalt areas and show usually alkaline property. When the data of trace and rare earth elements considered together could be argued that the diabase magma derived from an enriched mantle source and low degree of its partial melting. In addition the alkaline DemirtaĢ diabase formed in a within – plate setting and have ocean island basalt (OIB) affinities and are from an enriched mantle with garnet-peridotite composition.