Farklı alttabanlar üzerinde CdS yarı iletken ince filmlerin elde edilmesi
Obtaning of CdS semiconductor thin films on different substrates
- Tez No: 450734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kadmiyum Sülfür ince filmleri Kimyasal Depolama Yöntemi ile cam ve flor katkılı SnO2 (FTO) alttabanlar üzerine depolanmıştır. Bu filmlerin optiksel, yapısal ve elektriksel özellikleri ile farklı sıcaklıklarda hava ortamında tavlamanın etkisi XRD, SEM, EDX ve Hall ölçüm metodu kullanılarak belirlenmiştir. Tavlamayla filmlerin yasak enerji aralığının ve taşıyıcı konsantrasyonunun azaldığı, ancak tanecik büyüklüğünün arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadmium sulfur thin films were deposited on the glass and FTO substrates by Chemical Bath Deposition. The optical, structural and electrical properties of these films and the effect of the annealing in air atmosphere at different temperatures were determined by using XRD, SEM, EDX, Hall Effect technique. It is observed that the energy band gap and carrier concentration of the film were decreased but the grain size were increased with the annealing.