Elektrik ark sprey yöntemi ile püskürtülmüş özlü tel kaplamaların aşınma davranışının incelenmesi
Investigating wear behavior of cored wire coatings sprayed by twin wire arc spraying
- Tez No: 450747
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, elektrik ark püskürtme tekniği ile St 52 ve 700 MC çelik altlıkların üzerine Ni-Al, Fe-Cr esaslı ve yüksek karbürlü kaplamalar üretilmiştir. Kaplama malzemesi olarak kullanılan özlü teller ve üretilen kaplamalar SEM-EDX ile karakterize edilmiştir. Kaplama mikroyapılarında, oksit ve poroziteler görülmüştür. ASTM G133-05 standardına uygun ball-on-flat aşınma test cihazıyla farklı yük ve aşınma mesafelerinde üretilen kaplamaların aşınma davranışı incelenmiştir. Daha sonra stereo mikroskop ve SEM-EDX ile aşınma yüzeyleri yapısal olarak karakterize edilmiştir. Yapılan aşınma testlerinin bir sonucu olarak özlü tel kaplı numuneler kaplama işlemi uygulanmamış referans numunesi ile karşılaştırıldığında, özlü tel püskürtmenin numunelerin aşınma direncini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Ni-Al, Fe-Cr based and high carbide coatings were produced by twin wire arc spraying on St 52 and 700 MC steel substrates. Used cored wires as coating materials and produced coatings were characterized by SEM-EDX. In coating microstructures, the oxides and the porosites were observed. With ball-on-flat abrasion test appliance according to ASTM G133-05 standard in different force and different wearing distance wear behavior of produced coatings were investigated. Wearing surfaces were then structually characterized by using a stereo microscope and SEM-EDX. Cored wire coated specimens compared with uncoated reference specimen, as a result of performed abrasion tests, have shown an increased abrasion resistance.