Erzurum koşullarında yetiştirilen ana arıların nitelikleri (Apis mellifera L. ) nitelikleri
- Tez No: 45076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Erzurum koşullarında aşılama yöntemi ve doğal yüksükler kullanılarak yetiştirilen ve iki farklı yolla döllenen ana anların nitelikleri incelenmiş; materyal olarak ikişer adet başlangıç ve bitirme kolonisi ve 50 adet çiftleştirme kolonisi kullanılmıştır. Araştırmada larva transfer yöntemi ile yetiştirilen ana anlardan A\ grubundakilerin doğal yolla çiftleşmeleri sağlanırken; A2 grubundakilere yapay tohumlama uygulanmıştır. Doğal yüksüklerden yetiştirilen ana arılardan B\ grubundakilerin doğal yolla çiftleşmeleri sağlanırken; B2 grubundakilere yapay tohumlama uygulanmıştır. Araştırmada toplam 60 adet larva transfer edilmiş olup, aşılama randımanı ve çıkış oranı % 95.0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of queens raised by grafting method and by natural queen cells and mated by two different methods were examined in Erzurum conditions.Two by two of starter and finishing colonies and fifty mating nucs were used as the material in experiment. Queen bees raised by grafting method were mated by naturally in the group of Ay, but artificial insemination method was used for the group of A2. On the other hand, queen bees raised by natural queen cells were mated by naturally in the group of B 1 ; but artificial insemination technique was used for the group of B2. A total of 60 larvae were grafted. The grafting rate of larvae and the emergence rate of queen were 95%. The average heights of the sealed queen cells for the rearing groups (A and B) were 24.28+0.29 mm and 19.56+0.32 mm; but the average queen weights at emergence were 203.32+2.30 mg and 179.08+1.70 mg respectively. The differences of means were found highly significiant (PO.01). The number of days from emergence for the onset oviposition for the queens in the groups of A and B were average 12. 15+0.39 days and 12.36+0.43 days and the differences of means were not significant. These values were average 11.12+0.27 days for the queens mated naturally-, but were 13.94+0.26 days for mated by artificial insemination and the differences of means were lüglüy significiant (PO.01). The average preoviposition periods obtained in each subgroups (Aj, A2, Bj and B2 were 11.00+0.33 days, 13.88+0.30 days, 11.23+0.44 days and 14.00+0.44 days respectively.