Erzurum yöresinde buğday ve arpa ekim lanlarında drechslera sorokiniana subrom and jain'nın yayılışı, morfolojisi ve patojenitesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 45077
  2. Yazar: CAFER EKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKOL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışma, Erzurum Yöresinde buğday ve arpa bitkilerinin kök tacı altı internodlarından izole edilen Drechslera soroHniana (Sacc.) Subram ve Jain'nin morfolojisini, farklı besi ortamlarında ve farklı ışık periyotlarında koloni gelişimi, sporlanma durumlarını ve yörede yaygın olarak yetiştirilen buğday ve arpa çeşitlerindeki patojeniteleri ile hastalık oranım belirlemek amacıyla 1994 - 1995 yılları arasında yapılmıştır. D. sorokiniana buğday ve arpa bitkilerinin kök boğazı, kök tacı altı internodları ve köklerinde lezyonlar oluşturmaktadır. Tarla şartlarında hastalık oranı 1994 yılında buğday da % 46.8, arpada % 51.1; 1995 yılında buğdayda % 48.9, arpada % 54.3 olarak bulunmuştur. Su Ağarı (SA) üzerine bırakılan lezyonlu kök tacı altı internodlarından 1994 yılında buğdaydan % 56.3, arpadan % 82.6; 1995 yılında buğdaydan % 61.6, arpadan % 85.1, ayrıca 1995 yılında kök boğazından yapılan izolasyonlarda buğdaydan % 64, arpadan da% 80.6 oranında D. sorokiniana izole edilmiştir. Patates Dextrose Agar (PDA) besi ortamında 12 saat ışık+ 12 saat karanlık periyotta fungusun günlük büyüme hızı ve spor oluşumu en iyi olmuş, fungusun konidilerinin ortalama 73.45 fim uzunlukta, 20.81 jıun genişlikte ve 7.26 septalı oldukları tesbit edilmiştir. % 1.5 Mik SA üzerine konulan selefon disklerde konidiler ilk 2 saatten itibaren çim tüpü oluşturmaya başlamış ve yaklaşık 4 gün sonra da sporlanma görülmüştür. Buğdaydan elde edilen D. sorokiniana izolatlarının patojenite testinde kullanılan 5 buğday çeşidinden Hawk' da en yüksek hastalık şiddeti (2.08), Lancer' de en düşük hastalık şiddeti (1.58) oluşturduğu saptanmıştır. Tokak arpasında buğday izolatları 1.33, arpa izolatları ise 1.36 hastalık şiddeti oluşturmuştur. Yine Kırik buğday çeşidinde buğday izolatlarının hastalık şiddeti 1.68, arpa izolatlarının ise 1.55 olmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study was conducted between 1994 and 1995 to determine the morphology of Drechslera sorokiniana (Sacc.) Subram and Jain isolated from subcrown internod, development of vegetative growth in different light period and agar medium, the situations of sporulation, pathogenicity, and the ratio of disease in wheat and barley cultivars commonly grown in region of Erzurum. D. sorokiniana causes lesion of crown, subcrown internod, and root in wheat and barley. Under the field conditions, the mean percentages of disease ratios were found 46.8 % in wheat, and 51.1 % in barley in 1994; 48.9 % in wheat and 54.3 % in barley in 1995. D. sorokiniana isolated from subcrown internod with lesion placed water agar was 56.3 % in wheat, 82.6 % in barley in 1994; 61.6 % in wheat and 85.1 % in barley in 1995. In addition, D. sorokiniana isolated from crown was 64 % in wheat and 80.6 % in barley in 1995. The best daily growth speed of fungi and sporulation were 12 hour light and 12 hour dark periods in potato dextrose agar. The average of fungi conidia were found 73.45 p.m lenght, 20.81 jujn wide, and 7.26 septa in the medium. Conidia on cellophane discs placed 1.5 % water agar made germ tube at first two hours and sporulation was observed after 4 days. D. sorokiniana isolated from wheat, the pathogenicity test in five cultivars was found the highest disease (2.08) in Hawk cultivar, the lowest disease (1.58) in Lancer cultivar. The disease severe were 1.33 (wheat isolates) and 1.36 (barley isolates) in Tokak barley while the disease severe were 1.68 (wheat isolates) and 1.55 (barley isolates) in Kirik wheat cultivar.