Şanlıurfa'da bir aile sağlığı merkezinde riskli gebelik sıklığı, etkileyen faktörler, maternal ve fetal sonuçları
Prevelance of risky pregnancy and affecting factors in a family health center in Sanliurfa
  1. Tez No: 450768
  2. Yazar: NAHİDE GÖV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şanlıurfa'da bir aile sağlığı merkezinde riskli gebelik sıklığını, riskli gebelik düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek ayrıca riskli gebelik durumunun gebelik sonucuna ve fetal sonuca etkisini saptamak amaçlanmıştır. Araştırma, kesitsel ve ileriye yönelik izlem bölümlerinden oluşmaktadır. Gebelerin %50.6'sı ilkokul eğitimini tamamlamamıştır. Evde Türkçe dışında iletişim dili kullananların oranı %54.7'dir. Sosyal güvencesi yeşil kart olanlar %39.3 iken, hiçbir güvencesi olmayanlar %9.3'tür.Gebelerin %99.5'i en az bir riskli duruma sahiptir. Gebelerde saptanan riskli durum sayısı gebelik haftasındaki artış ile, hane halkı sayısındaki artışla, evde Arapça konuşuluyor olması ile ve aile planlaması yöntemi kullanılıyor olması ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim was to determine the frequency of risky pregnancy in a family health center in Sanliurfa and the factors that affect the level of risky pregnancies, along with the determining the effect that the risky pregnancy situation has on the result of the pregnancy and on the fetal result. The research consisted of cross-sectional and prospective sections.50.6% of the pregnants have completed primary school education. 54.7% uses a communication language other than Turkish at home. Those who have social insurance through a green card (health card for poor people in turkey) amount to 39.3%. The 99.5 % of pregnant have at least one risky situation. The number of risky situations determined with respect to the expectants increases with the increase of pregnancy weeks and the increase of the number of the household, the fact that Arabic is spoken at home and the use of family planning methods.