Süt sığırı rasyonuna zeolit ile meşe palamudu ilavesinin in vitro organik madde sindirimi ve metan üretimi üzerine etkisi
Effect of zeolite and oak added to dairy cattle feed on in vitro organic matter digestibility and methane production
  1. Tez No: 450779
  2. Yazar: ZEYNETTİN ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, süt sığırı rasyonu ve yonca kuru otuna farklı seviyelerde ilave edilen meşe palamutu, meşe palamutu+zeolitin metan gazı üretimi, in vitro organik madde sindirimi, metabolik enerji değeri, rumen amonyak azotu ve besin madde bileşimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yonca kuru otu ve süt sığırı rasyonuna %0 (kontrol), %2.5, %5, %10 meşe palamudu ve aynı seviyelere %2,5 zeolit ilave edilerek toplam 16 grup oluşturulmuştur. Farklı seviyelerde meşe palamutu ve meşe palamutu+zeolit ilave edilmiş süt sığırı rasyonu ve yonca kuru otu in vitro gaz üretim tekniği ile 24 saatlik inkubasyona bırakılmıştır. İnkubasyon sonunda oluşan toplam gaz içerisindeki metan gazı ve karbondioksit gazı oranları özel bir cihaz ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of acorn and acorn+zeolite mixture added to diary cattle ration and alfalfa hay on in-vitro methane production, in-vitro organic matter digestion, metabolic energy value, rumen ammonia nitrogen and nutrient composition. Sixteen groups were formed by adding 0% (control), 2.5%, 5%, 10% acorn and 2,5% (fort he same levels) zeolite to alfalfa hay and diary cattle ration. Different levels of acorn and acorn-zeolite mixture were added to diary cattle ration and alfalfa hay and incubated for 24 hours with in-vitro gas production technique. After 24 hours, methane and carbon dioxide gas levels were determined by a methane measuring device.