Astımlı çocuk ebeveynlerine verilen taburculuk eğitiminin hastalığın seyrine etkisi
The effect of discharge training provided for parents of children with asthma upon the course of disease
- Tez No: 450778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; astımlı çocuk ebeveynlerine verilen taburculuk eğitiminin astım seyrine etkisini incelemek, hastalığa yönelik önerilerde bulunarak sonrasında geliştirilecek araştırma ve bakım planlarına katkıda bulunmaktır. Yarı deneysel tipteki bu araştırmanın örneklemini 128 astımlı çocuk ebeveyni oluşturmuştur. Veriler“Sosyo-demografik Özellikler Soru Formuʺ ve ”Astım Seyri ve Semptomlarının Prevelansını Değerlendirme anketiʺ ile toplanmıştır. Veriler SPSS 20. 0 paket programı ile tanımlayıcı istatistik, Mc Nemar testi ile değerlendirilmiştir. Astımlı çocukların % 58,6' sı (75 çocuk) 5-9 yaş aralığında ve % 65,6'sı (84 çocuk) erkektir. Çocukların %74,2' sinin (95 çocuk) sezeryanla, % 60,9'unun (78 çocuk) 2500 gram ve altında doğduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of discharge training provided for parents of children with asthma upon the course of asthma, make suggestions concerning the disease and contribute to researches and care plans to be developed afterwards. The sample of this quasi-experimental study consisted of the parents of 128 children with asthma. The data were collected via“Socio-demographic Features Question Formʺ and ”Questionnaire for Evaluating the Prevalence of the Course and Symptoms of Asthmaʺ. The data were evaluated in the SPSS 20. 0 package software via descriptive statistics and Mc Nemar test. 58,6% (75 children) of children with asthma were in the age range of 5-9 and 65,6% (84 children) were male. It was determined that 74,2% (95 children) of children had been delivered via c-section and 60,9% (78 children) had a birth weight of 2500 grams and below.