Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerde cilt sorunlarının incelenmesi
Examining the skin problems of infants hospitalized in neonatal intensive care units
  1. Tez No: 450788
  2. Yazar: MİYASE DOĞANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa il merkezindeki Çocuk Hastalıkları Hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin cilt sorunlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 28 gestasyon haftasından büyük, herhangi bir kronik hastalığı olmayan, cerrahi operasyon geçirmemiş ve en az iki gün yatışı olan 50 yenidoğan oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu ve Yenidoğan Cilt Değerlendirme Formu (NSCS) kullanılmıştır. Veriler SPSS programında tanımlayıcı analizler, ki kare analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul izni ile kurum izinleri yazılı izin alınmıştır. Araştırmaya alınan yenidoğanların %64'ü kız, %36'sının erkek, ortalama yaşlarının 5,24±1,024 gün olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya alınan yenidoğanların %84' ünde cilt hasarı tespit edilmiştir. Cilt hasarının %74'ü yüz bölgesinde, %36'sı burun, %34 ön gövde, %10 arka gövde ve %30 extremitelerde olduğu tespit edilmiştir. Yenidoğanların yatış günlerine göre cilt değerlendirme skorları 1. gün 4,36 ± 1,19, 2. gün 4,58 ±1,247 3.gün 4,57 ± 1,099 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted for the purpose of examining the skin problems of infants hospitalized in the neonatal intensive care unit of Children'sHospital in the city center of Şanlıurfa. The study sample consisted of 50 newborns that were older than 28 gestational weeks, had nochronicillness, had not undergone a surgicaloperationand had been hospitalized for at leasttwodays. Being developed by there searcherbased on expertopinion; Descriptive Features Question Form and Neonatal Skin Consideration Scalewereused as data collection tools. The data were assessed in the SPSS program byusing descriptive analyses, chi-square analysis and repeated measures variance analysis. In order to conduct the study, wereceived a research ethics committee approval, a written permit and institutional permissions. It was determined that 64% of newborns that were included in the study were female, 36% maleand they had an ageaverage of 5,24±1,024 days. We determined skin damages in 84% of newborns that were included in thestudy. Skin damages were observed on the facialarea (74%), nose (36%), body (34%), back of body (10%) and extremities (30%). Skin consideration scores of newbons according to their hospitalization days were determined as; 4,36 ± 1,19 on the 1st day, 4,58 ±1,247 on the 2nd dayand 4,57 ± 1,099 on the 3rd day.