Harran Üniversitesi'nde tedavi görmekte olan multiple skleroz hastalarında yaşam kalitesi ve depresyon
Life quality and depression in patients with multiple sclerosis receiving treatment at Harran University
- Tez No: 450787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Harran Üniversitesi'nde tedavi görmekte olan Multiple Skleroz hastalarında yaşam kalitesi ve depresyonu belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Kliniğinde tedavi görmekte olan ve poliklinikte takip edilen MS tanısı olan çalışmaya katılmayı kabul eden 45 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kısa Form SF-36 ve Genel Sağlık Anketi - 12 kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi yapılmıştır. Çalışmaya katılan Hastaların %64.6'sı kadın ve %64.4'ü bekardır. Hastaların %86.7'sinin ilaç ve %86.7'sinin yardımcı alet kullandığı tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %80.0'ında yorgunluk, %64.4'ünde ağrı, %44,4'ünde denge problemleri olduğu bulunmuştur. Hastaların çalışma durumlarına göre fiziksel rol alt boyutu puan ortalaması, çocuk durumuna göre fiziksel fonksiyon alt boyutu puan ortalaması ve mental sağlık özet skoru puan ortalaması arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p < 0.05). Depresyon açısından değerlendirildiğinde hastaların %42.2'sinin depresyon riskine sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca yardımcı alet kullanan hastaların, yardımcı alet kullanmayan hastalara oranla GSA-12 ölçek puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p ˂ 0.05). Çalışma sonuçlarına göre MS hastalarının yaşam kalitesinin düşük olduğu, hastaların yarıya yakınının ruhsal sorunlara yönelik belirtiler yaşadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda MS hastalarının yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve psikolojik destek programlarının geliştirilmesine yönelik hemşirelik girişimlerinin planlanması ve uygulamaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted for the purpose of determining the life quality and depression in patients with Multiple Sclerosis receiving treatment at Harran University. The study sample consisted of 45 patients diagnosed with MS that were receiving treatment at Harran University Medical Faculty Research and Application Hospital Neurological Diseases Clinic, were followed in polyclinics and accepted to participate in the study. The data were analyzed by using descriptive statistics, independent samples t-test and Mann Whitney U test. 64.6% of patients were female and 64.4% were single. It was determined that 86.7% of patients used drugs and 86.7% subsidiary tools. It was observed that 80.0% of patients that participated in the study had fatigue, 64.4% pain and 44,4% balance problems. There was a significant difference between the score averages in the lower dimension of physical role according to the working conditions of patients, the score averages in the lower dimension of physical function according to the state of having children and the score averages in the mental health (p < 0.05). Evaluating in terms of depression; it was determined that 42.2% of patients had the risk of depression. Besides, there was a significant difference between the score averages of the GSA-12 Scale according to patients using and not using subsidiary tools (p ˂ 0.05). As a result of the study, it was determined that MS patients had a lower life quality and almost half of patients had the symptoms of mental problems. According to these results, it is recommended to plan and apply nursing interventions for improving the life quality of MS patients and developing psychological support programs.