Mevsimlik tarım işçisi gençlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the healthy life style behaviors of young seasonal agricultural laborers and the affecting factors
- Tez No: 450798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, mevsimlik tarım işçisi gençlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla Ekim 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında Hayati Harrani ve Yenice mahallelerinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklem seçiminde Dünya Sağlık Örgütü'nün 30 küme örneklem tekniği kullanılmış olup 300 mevsimlik tarım işçisi genç örneklemi oluşturmuştur. Veriler bireysel bilgi formu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II ile toplanmıştır. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programında değerlendirilmiş olup, analizde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi yapılmıştır. Gençlerin %43.7'si kadın, %26.3'ü okur yazar değil, %57.0'ı 5 yıl ve üzeri süredir tarım işçisi olarak çalışmaktadır. Çalışmada sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II toplam puan ortalaması 96.66 ± 1.69 olarak saptanmıştır. Gençlerin tarlada çalışma sürelerine göre fiziksel aktivite alt boyutu puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (F = 3.651, p = 0.027). Ayrıca gençlerin tarlada yaşarken kaldıkları yere göre fiziksel aktivite alt boyutu puan ortalaması arasındaki fark anlamlıdır (t = 2.550, p = 0.011). Çalışma sonuçlarına göre mevsimlik tarım işçisi gençlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II puan ortalamaları istenen düzeyde değildir. Bu nedenle sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi ve bu programların tüm MTİ gençlere ulaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted forthe purpose of examiningt healthy life style behaviors of young seasonal agricultural workers and the affecting factors in Hayati Harrani and Yenice neighborhoods between October 2015 – June 2016. The study sample was selected by using the 30 cluster sampling technique of the World Health Organizationand 300 young seasonal agricultural workers comprised the sample. The data were collected via a questionnaire form and the Scale of Healthy Life Style Behaviors II. Inorder to conduct the study, permissions were obtained from the Ethics Committee of Harran University and the participants. The data were evaluated in the SPSS 16.0 package software and analysis was performed by using descriptive statistics, independent samples t-test and variance analysis. It was determined that 43.7% of young laborers were female, 26.3% illiterate and 57.0% had been working as agricultural laborers for 5 years and above. In the study, the total score average of the Scale of Healthy Life Style Behaviors II was determined as 96.66 ± 1.69. There was a statistically significant difference between the score averages of the lowerdimension of physical activity according to the duration of working in the field (F = 3.651, p = 0.027). There was also a significant difference between the score averages of the lower dimension of physical activity according to the dwelling of young laborers in the field (t = 2.550, p = 0.011). According to the study results; the score averages obtained by young seasonal agricultural laborers from the Scale of Healthy Life Style Behaviors II are not at there quired level. Thus, it is recommended to develop training program saimed at healthy life style behaviors for all young seasonal agricultural laborers.