Polikistik over sendromunda Tgf–β1 ve tümör belirteçleri arasında korelasyonun değerlendirilmesi
Polycystic ovary syndrome in Tgf-β1 and the evaluation of the correlation between tumour markers
- Tez No: 450806
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç : Bu çalışmada PKOS'lu hasta olan ve olmayan olgularda kanser gelişiminde önemli olan büyüme faktörlerinden TGF-β 1 seviyesinin nasıl etkilediğini ve tümör markırları ile korele olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Gereç Ve Yöntem : Çalışmamız Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Biyokimya Anabilim Dalın'da gerçekleştirilmiştir.PKOS tanısı konulan 40 hasta kişi ve PKOS tanısı konulmamış 40 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edilmiştir. TGF-β 1 seviyesi ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.Tümör markırları ise kemilüminesans yöntemle otoanalizörde çalışılmıştır. Bulgular : Her iki grup arasında CEA ve CA125 ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p0.05). Sonuç : Literatürde PKOS'da TGF-β 1 ve tumor markırları ile ilgili çalışmalar yok denecek kadar azdır.PKOS'lu hastalarda TGF-β 1 seviyesi düşük bulunmuştur.Kontrol grubunda yüksek bulunmuştur.İncelediğimiz tümör markırlarında AFP dışında diğer markır seviyeleri PKOS'lu grupta daha yüksek çıkmıştır kontrol grubuna göre.Literatur AFP değerinin sağlıklı bireylerde yüksek olduğunu literatürle uyumlu çıkmıştır. TGF-β 1 ve tumor markırlarının hastalığın PKOS patogenizinde olası rollerini aydınlatmaya yönelik daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Pkos,Tgf-beta 1,Tümör belirteçleri
Özet (Çeviri)
Aim : İn this study, the patients with PCOS and is important in the development of cancer in patients without growth factors TGF-β 1 and how it affects the level of tumor markers correlating with the we aimed to examine whether. Material and Method : Our study Harran University, Faculty of medicine research and application hospital was carried out in the Department of Biochemistry Branch. 40 patients with people diagnosed with PCOS and PCOS has been involved in the study of 40 healthy people undiagnosed. TGF-β 1 level was measured by ELISA method. Tumor markers are kemilümluminescence method, tried in the autoanalyzer. Findings : Among both groups, statistically significant differences in the CEA and CA125 measurement (p < 0.05). This is the difference between the average of the measurements of the patients received significantly higher compared to the control group. TGF-β1 measurement and control group were examined according to the average of the patient group was significantly higher (p < 0.05). The other measures examined, the average between the groups are not statistically significant between the level differences were observed (p > 0.05). Result : In the literature, PCOS in TGF-β 1 and tumor markers work with the almost negligible. PCOS in patients with TGF-β 1 levels were lower. Were higher in the control group. We have examined the tumor markers from other markers of AFP levels in the PCOS group was higher compared to the control group. Studying on the value of the AFP is high in healthy individuals is compatible with the literature. TGF-β 1 and tumor markers in your possible PCOS patoge disease roles of lighting has more comprehensive studies. Keywords : Pcos,Tgf-beta 1,Tumour Markers