Akut koroner sendrom hastalarında renal rezistif indeks ile koroner arter hastalığının yaygınlığı ve kompleksitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between renal resistive index and extensivity and complexity of coronary artery disease in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 450807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IBRAHIM HALIL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kardiyovasküler tıptaki ilerlemelere rağmen akut koroner sendrom (AKS) ile ilişkili morbidite ve mortalite hala yüksek seyretmektedir. Synergy between PCI with TAXUS™ and Cardiac Surgery (SYNTAX) skoru koroner arter hastalığının yaygınlığı ve kompleksitesini belirlemede kullanılmaktadır. Renal rezistif indeks (RRİ) renal arterin hemodinamik değişikliklerini tespit etmede kullanılan renal Doppler ultrasonografinin bir parametresidir. Hipertansiyon ve diabetes mellitus gibi koroner arter hastalığının risk faktörleri ile ilişkili olduğu öne sürülen RRİ'in doğrudan koroner arter hastalığının yaygınlığı ve kompleksitesi ile ilişkisi hakkında henüz veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada AKS hastalarında RRİ ile SYNTAX skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmamız, Şubat 2016 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında AKS tanısı ile koroner anjiyografi uygulanan 235 hasta dâhil edilerek yürütüldü. 112 hasta ST-segment yükselmesiz AKS, 123 hasta ise ST-segment yükselmeli AKS tanısını aldı. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik bilgileri kaydedildi. Hastaların SYNTAX skorları ve renal Doppler ultrasonografi paramaterleri olan RRİ, renal pulsatilite indeksi (RPİ) ve akselerasyon zamanı (AZ) kaydedildi. Bulgular: 235 hastadan 112'si (% 47,7) ST-segment yükselmesiz, 123'u (%52,3) ise ST-segment yükselmeli AKS hastasıydı. ST-segment yükselmesiz ve ST-segment yükselmeli AKS hastalarında ortalama yaş sırasıyla 56,4 ve 54,5 yıl, ortalama SYNTAX skoru 15,4 ve 21,1 ve ortalama RRİ 0,69 ve 0,67 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Despite the advances in cardiovascular medicine, acute coronary syndrome (ACS) is still a major cause of morbidity and mortality. Synergy between PCI ™ with TAXUS and Cardiac Surgery (SYNTAX) score is used to determine the extensivity and complexity of coronary artery disease (CAD). Renal resistive index (RRI) is a renal Doppler ultrasound parameter which is used to detect hemodynamic changes in the renal artery. Although risk factors for CAD such as, hypertension and diabetes mellitus were demonstrated to have association with RRI, direct relationship between the presence, extensivity and complexity of CAD and RRİ has not been investigated yet. In this study, we aimed to evaluate the relationship between RRI and SYNTAX score in patients with ACS. Materials and methods: This cross-sectional study enrolled 235 patients who were diagnosed with ACS and underwent coronary angiography at Health Sciences University, Adana Numune Training and Research Hospital Cardiology Department between February 2016 and August 2016. According to clinical presentation, 112 patients were diagnosed with non-ST-segment elevation ACS and 123 patients were diagnosed with ST-segment elevation ACS. The patients' demographic, clinical, laboratory, echocardiographic data, SYNTAX scores and measurements of renal Doppler ultrasound paramaters, such as RRI, renal pulsatility index (RPI) and acceleration time (AT) were recorded. Results: Among 235 patients 112 (47.7%) were diagnosed with non-ST-segment elevation-ACS and 123 (52.3%) were diagnosed with ST-segment elevation ACS. Mean age, SYNTAX score and RRI of patients with non-ST-segment elevation ACS were 56.4 year , 15.4 and 0.69, respectively. On the other hand, mean age, SYNTAX score and RRI of patients with ST-segment elevation ACS were 54.5 year, 21.1 and 0.67, respectively.