Çocukluk çağı alt ve üst üriner sistem enfeksiyonları tanısında galektin-3
The importance of galectin-3 used in the diagnoses of upper and lower urinary tract infections in pediatric patients
  1. Tez No: 450818
  2. Yazar: SEHER AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVAN BEKDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dr.Seher Açar, Çocukluk çağında alt ve üst üriner sistem enfeksiyonları tanısında kullanılan galektin-3'ün önemi, AİBÜ Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Bolu, 2017 Giriş:İdrar yolu enfeksiyonları (İYE); hekime en sık başvurulan bakteriyel hastalıklar arasındadır. Hastaların farklı klinik tablolarla başvurabilmeleri nedeniyle tanı ve tedavi gecikebilmektedir. Bu nedenle İYE'nin erkenden tanısını koyabilecek biyomarkerlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada amacımız galektin-3'ün bu amaçla kullanılıp kullanılamayacağını test etmektir. Gereç ve Yöntem: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Etik kurulu tarafından onaylanan ve üniversitesi BAP kurulunca desteklenen bu çalışma, Eylül 2015 - Eylül 2016 tarihleri arasında yapıldı. Hedef kitlemiz 1 ay-18 yaş aralığındaki hastalardı. Çalışmaya, idrar kültürü sonucuna göre İYE tanısı konulan 30 hasta ve 30 sağlıklı kişi dahil edildi. Tanı anında tam idrar tetkiki, hemogram, CRP ve sedimentasyon çalışıldı. Eş zamanlı olarak galektin-3, NGAL, IL-6 tetkikleri için serum örnekleri toplandı. Gerek görülen hastalara renal USG, VSUG ve DMSA görüntülemeleri yapıldı. Bulgular:Araştırmaya dahil edilen hastaların 17 tanesi (%56.6) kız ve 13 tanesi (%43.3) erkek idi. Hastaların 8 tanesi (%26.6) üst İYE ve 22 tanesi de (%73.3) alt İYE idi.
Özet (Çeviri)
Seher Açar, M.D. The importance of galectin-3 used in the diagnoses of upper and lower urinary tract infections in pediatric patients, AİBÜ Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis of Specialization in Medicine, Bolu, 2017 Introduction: Urinary tract infections (UTI) are among the most common bacterial complaints, and are critical due to their acute effects as well as the problems they cause in the late term. The diverse range of clinical pictures among patients may delay diagnosis and treatment, pointing to the need for quick and reliable biomarkers that may provide early diagnosis and supply information on the severity and localization of UTI. This study aims to test whether a new biomarker, serum galectin-3, can be used for this purpose. Materials and Methods: Approved by the Ethics Committee of Abant İzzet Baysal University and supported by the Council of Scientific Research Projects, this study was carried out in the Pediatrics Clinic of the Training and Research Hospital of Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine between September 2015 and September 2016. The target group was comprised of patients aged between 1 month and 18 years who applied to our clinic. The study sample included 30 patients diagnosed with UTI according to 105 colony forming units in the urine culture, and 30 healthy individuals. Active complaints of patients at the time of diagnosis were noted down. Patients with growth of urinary culture were administered complete urine test, hemogram, CRP, and urine sediment at the time of diagnosis. Serum samples for galectin-3, NGAL, IL-6 tests were simultaneously taken. Renal USG, VSUG, and DMSA imaging was performed where necessary. Results: The study group was composed of 17 girls (56.6%) and 13 boys (43.3%) with a mean age of 6.3 years. Of the patients in the study group, 8 (26.6%) were diagnosed with upper UTI, and 22 (73.3%) with lower UTI. The number of patients diagnosed with recurrent UTI was 13 (43.3%). The analysis of the laboratory findings of all the individuals participating in the study revealed that the patient group had significantly higher levels of serum galectin-3 (147.5±62.1 pg/ml vs. 111.3±56.8 pg/ml, p=0.022), serum NGAL 131.9±71.3 ng/ml vs. 97.2±50.3 ng/ml, p=0.03), WBC (9905±3464.4 µL vs.