Diz osteoartritli hastalarda intaartiküler konsantre büyüme faktörü ve konvansiyonel fizik tedavinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency between intra articular concentrate growth factor and conventional physical treatment in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 450819
  2. Yazar: HİLAL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Osteoartrit sıklığı yaşla artan özellikle yük taşıyan eklemlerde ortaya çıkan kronik dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Mobilitede bağımlılık ve özürlülüğün en sık nedeni olan diz osteoartrtitin çok sayıda tedavi yaklaşımı mevcuttur. Çalışmamızdaki amaç; diz osteoartritli hastalarda son yıllarda kullanmaya başladığımız otolog trombosit ürünü olan intraartiküler konsantre büyüme faktörleri ile klinik pratikte sık kullandığımız fizik tedavi ajanlarının (hotpack, TENS, ultrason) etkinliklerini karşılaştırmaktır. Bu çalışma için 92 dosya tarandı. Diz osteoartrit tanısı alan 41-83 yaş arası 85 (65 kadın 20 erkek) katılımcı değerlendirmeye alındı. Çalışmaya 10 seans konvansiyonel fizik tedavi alan 35 hasta (birinci grup), 3 hafta arayla 3 seans intraartiküler konsantre büyüme faktörü uygulanan 50 hasta (ikinci grup) dahil edildi. Her iki gruba da diz egzersiz programı verilmişti. Ağrı şiddeti ve fonksiyonel durumları tedavi öncesi ve tedavi bitiminden 6 hafta sonra Vizüel Analog Skala ve WOMAC ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz 0,05 anlamlılık düzeyinde uygulandı. Grupların demografik özellikleri incelendiğinde yaş, ağırlık, VKİ ortalamaları ve rayolojik evrelemeleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is a chronic degenerative joint disease especially occurs in the joints with load bearing, increasing with aging. There are a number of treatment approaches for knee osteoarthritis, the most common cause of addiction and disability. In this study, we aimed to evaluate the effect of intraarticular concentrated growth factors which is platelet concentrate products, that we have started to use in recent years and physiotherapy agents (hotpack, TENS, ultrasaund) we often use in clinical practice in patients with knee osteoartritis. Ninety two files were scanned for this study. Participants were 85 (65 female, 20 male) aged 41-83 years who were diagnosed with knee osteoarthritis. Thirty-five patients (first group) who received 10 sessions of conventional physical therapy and 50 patients (second group) who received 3 sessions of intraarticular concentrate growth factor were included in the study. Both groups were given a knee training program. Knee pain and functional status was evaluated by the Visual Analogue Scale and WOMAC before and and six weeks after treatment. Statistical tests were conducted at the 0.05 significance level. When the demographic characteristics of the groups were examined, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, weight, BMİ and radiological stages(p>0.05).