Assessment of heat exchanger performance of an EGR cooler and effect to the engine performance
EGR soğutucusu ısı değiştiricisinin performansının ve motor performansına olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 451020
  2. Yazar: BURAK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FERİDUN ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, çevresel kirlilik, insanlığın sağlığını risk altına almaktadır. Özellikle, fosil yakıt ile çalışan sektörler ve makineler hava kirliliğinin oluşumunda büyük bir role sahiptir. Dünya sağlık örgütü ve bunun beraberinde bulunan diğer sağlık örgütleri tarafından havaya salınan kirli gazların salınını konusunda ülkelere ve insanları sağlık konusunda bilgilendirmektedir. Bununla beraber ülkeler nezlinde, hava kirliği konusunda çeşitli kanunlar çıkartarak ülkerinde bu kurallara uyması konusunda büyük önem ve özveri göstermektedir. Bu kapsamda özellikle fosil yakıt tüketen termik santraller, gemiler, trenler, uçaklar ve araçlar gibi insan hayatını kolaylaştıran unsurları etkileyen düzenlemeler ile egzoz emisyonlarının salınımının azaltılması konusunda yaptırımlar uygulanmaktadır. Diğer ülkelerde uygulanan benzeri uygulamalar Türkiye'de, araçlardan çıkan egzoz emisyonlarının salımınını düzenleyenen EU emisyon standartları olarak uygulanmaktadır. EU standartları, araçlardan fosil yakıt kullanılması sebebiyle salınan zararlı gazların azaltılmasını hedeflemektedir. Bu gazlarıdan biri olan ve ozon tabakasını kalınlığının azalmasına sebep olan NOx, diğer ise fazlalığı küresel ısınma iklim değişikliğine neden olan CO2 gazıdır. Bu gazların salınımı konusunda otomotiv endüstrisi, gelişen teknoloji sayesinde ve diğer sektörlerde uygulanan yöntemler yardımıyla önlemlerini almaktadır. Literatürde yer alan yöntemlerden biri olan katalist teknolojisi, CO2, NOx ve kurum gibi hava kirliğine sebep olan gazların salımını motor içerisinde gerçekleşen yanma işlemi sonrasında, katalistler yardımıyla istenen seviyeye indirgeyebilmektedir. İkinci yöntem olarak ise egzoz gazlarının geri tekrardan hava emiş sistemine besleyen EGR sistemidir. Bu sayeden salınımın azaltılması istenen NOx gazı, yanma sonrasında oluşan egzoz gazlarının bir kısmı EGR sistemiyle beraber tekrardan motorun yanma odasına vererek, silindir içerisindeki O2 gazının azaltılmasına, azaltılan O2 gazı sebebiyle silindir içerisinde yanma işlemiş sebebiyle meydana gelen sıcaklık artış miktarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede, yüksek sıcaklıklardaki yanma sebebiyle oluşan NOx gazlarının emisyonu silindir içerisinde azaltılmaktadır. Bir önceki paragrafta belirtildiği gibi, EGR gazının temel görevi silindir içerisindeki yanma işlemine tabi tutulan O2 gazının konstrasyonunu azaltmak ve paralelinde silindir içinde meydana gelen sıcaklık artışını azaltmaktadır. Egzoz gazlarının yanma işleminde sonra çıkan gazlar olarak düşüldüğünde, sıkca egzoz gazının silindire içine girmesi, yanma sonrası meydana gelen NOx salımını arttıracaktır. Bu nedenle EGR sistemine, yanma sonrası çıkan egzoz gazının sıcaklığını düzenleyecek bir ısı değiştiricisi yardımıyla hava emiş tarafına düşük sıcaklıklarda aktraılması gerekmektedir. Motor kısmında ise EGR uygulaması değişen motor çalışmalarına göre uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Aksi taktirde, motor performansı silindire girenistenen seviyenin üstünde veya altında olması durumunda, motordan istenen seviyede verim alınamamasına veya emisyon hedefleri kapsamında istenen NOx salımını sağlayamama ihtimali vardır. Her bir noktada, istenen NOx salınımını ayarlayabilmek için ısı değiştiricinin performansı değişen EGR debilerine göre istenen sıcaklıklara çekilmesi gerekmektedir. Bu performası beklentisinin EGR soğutucusu tarafında karşılanabilmesi için tasarım mühendisi ve motor kalibrasyonunu gerçekleştirilen mühendisler tarafından motorun çalıştığı koşullar düşünülerek seçilmesi gerekmektedir. EGR soğutucusunun tasarım aşaması motor performansının tayin edilmesi ve beklenen seviyede tutulması için önemli aşamadır. EGR soğutucusu tarafından oluşturulması beklenen ısı değişimi değeri, ısı değiştiricisi konusunda az bilgi sahibi olunması durumunda göz ardı edilebilmektedir. Bu durumda EGR soğutucusu performansı kararı tasarımın ilk fazlarında önceliğini tasarımın motora uygulanıp uygulamama ve parka maliyetleri de düşünüldüğünde ikinci plana atılma ihtimali oluşturmaktadır. EGR soğutucusunun performansı, tasarım aşamasında sonrasında meydana gelen motor üzerinde dinamometrede gerçekleşen testler sonrasında elde edilmektedir. Dolayısyla ısı değişimi konusunda beklentilerin kontrolu bir sonraki aşamada değerlendirilmektedir. Bu çalışma kapsamında, EGR performasının belirlenmesi konusunda hazırlanan matematiksel model ve motor performansını belirleyen modeler yardımıyla nasıl bir etkiye sahip olacağı dinamometre testlerine ihtiyaç duymadan belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk safhasında, termodinamik yaklaşımlar baz alınarak matematiksel model oluşturulmuştur. Bu yaklaşımların içerisinde, gaz tarafındaki ısı değişimi, soğutucu tarafında meydana gelen ısı değişimi parametreleri ile gaz ve sıvı yüzeylerini ayırlan borular üzerinde oluşturulan yivlerin etkisi de incelenmektedir. Bu termodinamik yaklaşımlar ışığında oluşturulan matematik modeli, daha önceden test çalışmasında noktasında gösterilen değerler kullanarak, EGR soğutucusundan beklenen performans, test sonucunda EGR soğutucusunun gösterdiği performası ile kıyaslanmıştır. Bununla beraber matematik modelin validasyonu gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, motor performansının validasyonu için motor performasının modellenmesi konusunda çalışılmıştır. Bu aşamada test koşullarında çalışan motora ait gerekli bilgiler yardımıyla, motor hem geometrik hem de kalibrasyon bilgileri de kullanılarak modelle çalışması tamamlanmıştır. EGR soğutcusunun performasının doğrulanması çalışmasının aynısı motor performası parametrelerin çalışma koşulunun değişimine bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. En son safhada, iki performans modelining beraber kullanılmasıyla, EGR soğutucusu tarafında test çalışması sonucu gerektirmeyen noktalarda, EGR performansı çalışması gerçekleştirilmiştir. Çıkan sonuçlar ile motor performası modeli şartlandırarak, EGR soğutucusu tarafında gerçekleştirilen, soğutucu tarafındaki debinin ve sıcaklığın değişimi ve gaz tarafında debinin değişimi gibi farkı çalışma noktalarınaki motor performansı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında hem EGR soğutucusunun modellenmesi konusunda ve değişen EGR soğutucusu koşullarında meydana gelebilecek sonuçlar dinamometre testine gerek duymadan değerlendirilebilecek şekilde hazırlanmıştır. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışma ile EGR soğutucusu tasarımı için gereken metodolojinin geliştirmesi ile beraber, kullanılan soğutucunun performansının motor performansına etkisi de incelenebilmektedir. Böylelikle, birden fazla soğutucu dizaynı aynı motorda ve aynı koşullarda motor performansına etkisi incelenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution puts humanity in a risky situation. Especially, humanity is dealing with diseases caused by the air pollutant released by machines using fossil fuels.WHO and other organizations such as EPA are trying to increase the awareness of the situation by publishing the statements about the situation and possible risks of the situation by giving numbers. Moreover, by corporating the government, organizations also put some rules and restrictions to decrease the air pollution in worldwide. As it mentioned the primary pollutant to air is machines that consume fossil fuels such as fossil fuel plants, ships using fossil fuel, trains, airplanes and cars making the making facilities to enhance business and social lives. Today, there is no option to get rid of these machines and industry. Therefore, in worldwide, there are regulations applied all the industries working to decrease the emissions consumed by fuel. In Turkey, as similar as other countries and continents, governments needs to follow the regulations for all industries. Considering the automotive industry, there needs to be applied EU emission standards for all vehicles. EU emission standards restrict releasing the pollutant gasses of an engine under the certain limit. These gasses are, NOx causing the ozone layer in danger by decreasing the thickness, CO2 primary pollutant causing the risk of Global warming and climate change. By helping of increasing technology and other methods applied to other industries that releasing pollutant to regulate the exhaust emission, automotive industry used techniques to minimize emission regulation. One of these methods for decreasing released NOx limit is catalyst technology in order to reduce the emission of CO2, NOx and soot after the combustion process by making the pollutant performed chemical reactions inside of catalysts. Another method is that being used in the automotive industry called as exhaust gas recirculation. Exhaust gas recirculation systems are working by recirculating the exhaust gasses from the exhaust manifold of an engine to air induction system to make the NOx gasses released from vehicle reduced. Exhaust gasses are known as inert gasses to the combustion process occurred. Therefore, recirculating the exhaust gasses to the intake systems makes the fresh air concentration in cylinders lesser in order to decrease the temperature in the combustion chamber. As mentioned in the previous paragraph, considering the decreasing temperature in cylinders, exhaust gasses as a hot gas couldn't play the role very well. In order to achieve the NOx emission produced in combustion chamber, there should be heat exchange process applied to exhaust gasses in order to decrease the temperature. With a view to handle this process, into the exhaust gas recirculation line by locating a heat exchanger to cool down the exhaust gasses heat. In the engine side, applying the EGR methods is changing respect to conditions NOx quantity released. Therefore, recirculating not only recirculating exhaust mass quantity changed but also the amount of heat needed to be exchanged. This complexity puts to exhaust gas recirculation systems needed to assess calibration problem and heat exchanger design problem in order to achieve heat transfer process to be covered in all engine conditions. There should be design process in a view to cover both situations. First of all, the decision about choosing the right EGR cooler for an engine specifically is made by designer engineers and calibration engineer. This process is one of the most sensitive steps has to be performed in the best way. Lack of knowledge about the how heat exchange process conducted in EGR coolers is putting the heat transfer performance of EGR cooler back to packaging and piece cost issues. Afterward, due to the heat transfer performance issues seen in the dynamometer test, EGR cooler designs process starts from beginning in order to satisfy heat transfer performance behavior in the dynamometer. In this study, the heat transfer performance prediction methodology is mentioned by putting EGR cooler design process before the dynamometer testing. The assessment was performed by using a heat exchanger currently using in an engine. As the first step of the study, in order to assess the EGR cooler performance, the mathematical model is generated by applying the all the geometrical information in the gas phase and coolant phase including fins information in order to enhance the heat transfer of the cooler in an accurate approximation. These output data calculated by using the EGR cooler performance model were validated with the data extracted in dynamometer test results. As a second step, to be able to understand the heat transfer behavior effect on the engine side, engine performance model represented to actual engine was generated by using the engine specific information. These informations are turbocharger characteristic curves, combustion process parameters, pipes lengths, and diameters surrounding the engine and calibration information regarding EGR and intake value positions respect to engine operating condition. Engine performance model was validated with the data extracted in same dynamometer test as used as in the EGR cooler performance test. At the final step, by changing the parameters considered for assessing the EGR cooler performance, EGR cooler performance was evaluated with different EGR cooler operating conditions. As referenced data calculated by using EGR cooler performance prediction model, engine performance model was conditions in order to give the same outputs from an engine. As a conclusion of the study, by helping of EGR cooler performance model and engine performance model, not only EGR cooler performance assessment predicted and also by applying changed effects seen in EGR cooler side can be interpreted in the engine performance model.