Hiperkolesterolemili olgularda serum lipoprotein (a) düzeyleri ile aort kapak kalsifikasyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum lipoprotein (a) levels association with aortic valve calcifications in hypercholesterolemic patients
- Tez No: 451105
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAYZIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Aort kapak kalsifikasyonu yaşla birlikte sıklığı artan, aort stenozu veya inme, miyokard enfarktüsü, kötü kardiyovasküler sonlanım gibi advers klinik olaylar ile ilişkili olduğu bilinen aktif bir aterosklerotik süreç olduğu günümüzde bilinmektedir. Çalışmamızda aort kapak kalsifikasyonu ile aterosklerotik süreçde rol aldığı bilinen Lp(a) düzeyi ilişkisini ve ayrıca ateroskleroz ile ilişkili olduğu bilinen arkus aorta kalsifikasyonu, koroner arter kalsiyum skorlaması ve aort elastik özellikleri ile Lp(a) düzeyi ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışma populasyonunu EÜTF Kardiyoloji Lipid polikliniğinden takipli önceden koroner kalsiyum skoru (KAKS) yapılmış olan 18-85 yaş aralığında 136 hiperkolesterolemili olgu oluşturmaktaydı. Hastaların KAKS görüntüleri aort kapak kalsifikasyonu ve arkus aorta kalsifikasyonu açısından tekrar değerlendirildi. Aort elastik özelliklerinin belirlenmesi amaçlı ise olgular TTE ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: It is known that the incidence of aortic valve calcification (AVC) increases with age and it is an active atherosclerotic process associated with adverse clinical events such as aortic stenosis or ischemia, myocardial infarction. In this study we have evaluated the association between AVC and Lp(a), which is known to play a role in atherosclerotic process. Also, the association between Lp(a) and arcus aorta calcification (AAC), coroner artery calcium score (CACS) and aortic elastic features. Material and method: The study population consisted of 136 patients between 18-85 years who were followed at Ege University Hospital lipid outpatient clinic for hypercholesterolemia and had been evaluated for CACS. CACS imaging was re-evaluated for AVC and AAC and aortic arch elasticity was evaluated with transthoracic echocardiography.