Erişkin astımında vitamin d düzeyleri ve astım kontrolüne etkisi
Vitamin d levels in adult asthma and affect on asthma control
- Tez No: 451106
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; D vitamini düşük olan hastalarda astım kontrolünün daha güç olabileceği hipotezinden yola çıkılarak; Vitamin D ile erişkin astımı arasındaki ilişkiyi kendi hasta grubumuzda araştırmak, serum vitamin D düzeyleri ile astım şiddeti arasındaki ilişkiyi ve vitamin D eksikliğinin astım kontrolüne etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimiz astım polikliniğinde düzenli olarak izlenen kayıtlı astım olgularının verileri, vitamin D düzeyleri ile kontrol durumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla retrospektif olarak değerlendirilmiş, eksiklikler prospektif olarak tamamlanmaya çalışılmıştır. Kontrol grubu olarak da göğüs hastalıklarına başvurusu olan ve tetkikleri yapılan, ancak anlamlı solunumsal patoloji saptanmayan erişkin olguların verileri alınmıştır. Astım grubunda; astım dışı hastalığın olmaması, D vitamini düzeyini etkileyecek ilaç kullanımı veya hastalıkların bulunmaması, VKİ≥35 olması dikkate alınmıştır. D vitamini için 25(OH)D değerleri kullanılmıştır. Serum 25(OH)D düzeyinin >30 ng/ml olmasını yeterli D vitamini düzeyi, 20-30 ng/ml arasında olmasını D vitamini yetersizliği,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the relationship between vitamin D and adult asthma in our patient group, the relationship between serum vitamin D levels and severity of asthma and the effect of vitamin D deficiency on asthma control. MATERIAL AND METHOD: We retrospectively evaluated the relationship between level of vitamin D and control status in patients with asthma who were followed up regularly in Ege University Faculty of Medicine Chest Diseases Policlinic in asthma clinic and the deficiencies were tried to be completed prospectively. The data of adult cases who were applied for thoracic diseases in the clinic and were not detected significant respiratory pathology were taken as a control group. In the asthma group, non-asthmatic disease, using drug to affect the vitamin D level, absence of illness and BMI≥35 was considered. 25(OH)D values for vitamin D were used. Serum 25-30 (OH) D level> 30 ng/mL is accepted adequately vitamin D level, between 20-30 ng/mL is accepted Vitamin D inadequency,