Aüss/bph hastalarında Qmax, Pvr, Ipss parametrelerinin postoperatif yarar ile ilişkilerinin araştırılması
Research on the postoperative benefit of Qmax, Pvr, Ipss parameters in Luts / Bph patients
- Tez No: 451112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEYHUN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Prostatın transüretral rezeksiyonu (TUR-P), BPH'ye bağlı meydana gelen semptomları gidermek, hastalık progresyonunu ve oluşabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla çok uzun yıllardır başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Öte yandan tedavi etkinliği ya da başarısı olarak kabul edilen herhangi bir mutlak parametre bulunmamaktadır. Diğer taraftan, TUR-P başarısını öngörebilecek kanıtlanmış peroperatif parametreler de mevcut değildir. Biz de bu çalışmada, TUR-P yapılan hastalarda postoperatif yarar oranlarını ve postoperatif yararla ilişkili olabilecek çeşitli parametreleri değerlendirerek, TUR-P tedavi etkinliğini değerlendirmeyi ve bunu öngörebilecek parametrelere ulaşılıp ulaşılamayacağını araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Temmuz 2015 ile Temmuz 2016 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda TUR-P yapılan 100 hasta dahil edildi ve hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Preoperatif prostat hacmi (PH), IPSS, Qmax ve PVR değerleri ve rezeke edilen prostat dokusu ağırlıkları (RDA) kaydedildi. Postoperatif altı hafta ile altı ay arası dönemde hastaların verileri tekrar kaydedilip istatistiksel analizler yapıldı. IPSS'deki azalmanın 11.41 (%53.4), Qmax'taki artışın 11.14 ml/sn (%110) ve PVR'deki azalmanın 59.65 ml (%59) olduğu tespit edildi. IPSS'deki düşüş, preoperatif IPSS ≥ 20 olanlarda, preoperatif Qmax ≤ 10 ml/sn olanlarda ve PVR >100 ml olanlarda istatistiksel anlamlı olarak daha fazla, preoperatif PVR > 100 ml olan hastalarda Qmax'daki artış ve PVR'deki azalma istatistiksel anlamlı olarak daha fazla bulundu. Prostat hacmi > 50 ml olan hastalarda ve RDA / PH ≤ 0.3 olan hastalarda PVR azalması istatistiksel olarak anlamlı olarak daha fazla bulundu. Postoperatif IPSS'te 10 ve üzeri, Qmax'da 10 ml/sn ve üzeri artış olan hastaların özeliklerine bakıldığında, bu hastalarda preoperatif IPSS ve PVR'nin istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. IPSS'deki azalma ve Qmax'taki artış ile yaş, RDA, PH, RDA / PH ve preoperatif Qmax arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç olarak, TUR-P tedavi etkinliği ile ilişkili olabilecek daha net verilere ulaşılmasının hasta takibi ve tedavi seçimi konusunda klinisyenleri yönlendirebileceğini ve bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğni düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Transurethral resection of the prostate (TURP) has been successfully applied for many years to eliminate the symptoms and prevent the disease progression and complications secondary to BPH. On the other hand, there are no parameters considered to be treatment efficacy or success. And also, there are no proven peroperative parameters that could predict TUR-P success. In this study, we aimed to evaluate TUR-P treatment efficacy by evaluating the postoperative benefit rates and the various parameters that might be related to postoperative benefit in TUR-P patients and to investigate whether the parameters that can be predicted can be achieved. Our study included 100 patients who underwent TUR-P in Ege University Medical Faculty Urology Department between July 2015 and July 2016, and the patients were evaluated retrospectively. Preoperative prostate volume (PV), IPSS, Qmax and PVR values and resected prostate tissue weights (RTW) were recorded. Patients were re-evaluated at postoperative six weeks to six months and statistical analyzes were performed. It was determined that the decrease in IPSS was 11.41 (53.4%), the increase in Qmax was 11.14 ml / sec (110%) and the decrease in PVR was 59.65 ml (59%). The decrease in IPSS was statistically significantly greater in patients with preoperative IPSS ≥ 20, preoperative Qmax ≤ 10 ml / sec and PVR> 100 ml, and the increase in Qmax and the decrease in PVR in patients with preoperative PVR> 100 ml were statistically significant found more. Patients with prostate volume> 50 ml and patients with RTW / PW ≤ 0.3 had a statistically significant decrease in PVR. Preoperative IPSS and PVR were found to be statistically higher in these patients when the characteristics of the patients with an increase in postoperative IPSS of 10 and above and Qmax of 10 ml / sec and above were examined. There was no significant relationship between decrease in IPSS and increase in Qmax and age, RTW, PV, RTW / PV and preoperative Qmax. In conclusion, we believe that the clearer data that may be associated with TUR-P treatment efficacy may lead clinicians on patient follow-up and treatment selection, and that more studies should be done in this regard.