Mide kanseri hastalarında ameliyat sonrası sağkalıma etki eden faktörler
Prognostic factors influencing survival of patients after surgery for gastric cancer
- Tez No: 451111
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AKÇAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mide adenokanseri dünyanın her yerinde yaygın olarak görülen bir kanser türüdür. Bu çalışma mide kanseri nedeni ile tedavi edilen hastalarda olası prognostik belirteçlerin değerlendirilmesi için yapılmıştır. Ocak 2004- Aralık 2010 tarihleri arasında Bezmi Alem Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniğine refere edilen 125 hastanın uygun olan 67' si değerlendirilmiş; sağkalıma etki edebilecek cinsiyet, yaş, trombosit değeri, lenfosit değeri, CRP değeri, ALP değeri, total protein değeri, albumin değeri, albumin/globulin oranı, CA 19- 9 değeri, CEA değeri, tümör lokalizasyonu, uygulanan diseksiyon tipi, gastrektomi türü, tümörün histolojik tipi, perinöral invazyon durumu, peritoneal sıvıda tümör hücresi bulunma durumu, metastatik lenf nodu yüzdesi, T evresi ve TNM evresinin olası etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastric adenocarcinoma is a common type of cancer around the world. This study has been done to evaluate the possible prognostic factors in patients treated with gastric cancer. From 125 patients who were referred to 1. Clinic of General Surgery of Bezmi Alem Vakıf Gureba Training and Research Hospital between January 2004- December 2010, 67 were appropriate to be evaluated. The possible effects of gender, age, level of thrombocyte, level of lymphocyte, level of CRP, level of ALP, level of total protein, level of albumin, albumin/globulin ratio, level of CA 19- 9, level of CEA, localization of tumor, dissection type, gastrectomy type, histologic type of tumor, perineural invasion status of tumor, tumoral cell asset status in peritoneal lavage, metastatic lymph node ratio, T stage and TNM stage those may influence survival of patients were evaluated.