Diyalize bağımlı kronik böbrek yetmezlikli hastalarda on-pump ve off-pump koroner bypass cerrahisi
Hemodialysis dependent chronic renal failure patients undergoing on-pump and off-pump coronary bypass surgery
- Tez No: 451122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GiriŞ: Son dönem böbrek yetersizliği olan hastalarda en önemli ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Kronik böbrek yetersizliği hastalarında uygulanan koroner bypass cerrahisi normal böbrek fonksiyonlu hastalara göre daha yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. Bu hastalarda uygun invaziv tedavi ve cerrahi tekniğin seçimi hastaların sağkalımı ve cerrahi revaskülarizasyonun başarı şansı için çok önemlidir. Materyel ve Metod: Haziran 2006 - Ocak 2009 yılları arasında açık kalp cerrahisi uygulanan kronik böbrek yetmezlikli 164 hastaya hemodiyaliz uygulanmış olup, bunlardan izole koroner bypass cerrahisi yapılan 55 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan 36'sı (%65.5) erkek ve 19'u (%34.5) kadındı. Ortalama yaş 61.24 10.1 yıl (34-83), preoperatif EuroScore değeri 7.89 3.22 (2-18), vücut kitle indeksi 27.03 3.51 idi. Olguların %30'unda preoperatif fonksiyonel kapasite kötü idi (NYHA ortalaması 2.04 ± 0.81). Hastalardan 32'sine (%58.2) komplet ve 23'üne (%41.8) inkomplet revaskülarizasyon uygulandı. Ortalama greftlenen damar sayısı 2.3 ± 1.2 idi. Cerrahi yaklaşım olarak 30 hastaya on-pump ve 25 hastaya off-pump bypass uygulandı. Bulgular: Hastaların ortalama ekstübasyon süresi 16.43 ± 11.89 saat (5-72), yoğun bakımda ortalama kalış süresi 6.63 6.48 gün (2-30) idi. Hastaların ortalama drenajı 729.1 ± 367.1 mL, ortalama kan transfüzyonu 2.4 ± 1.4 torba olarak bulundu. Hastane mortalitesi 15 hasta ile %27.3, peroperatif miyokard infarktüs oranı %20 ve inotropik destek oranı %27.3 olarak bulundu. Cerrahi teknikler arasında mortalite açısından istatistiksel bir farklılık bulunmamakla birlikte (p = 0.476), off-pump grubunda (%32) mortalite on-pump grubuna (%23.4) göre yaklaşık 1/3 kat daha fazla idi. Komplet revaskülarizasyon uygulaması on-pump grubunda (%86.7) off-pump grubuna (%24) göre anlamlı derecede daha fazla idi (p < 0.001). Sonuç: Kronik böbrek yetmezliğinde uygulanacak koroner bypass girişimlerinde hedef komplet revaskülarizasyon olmalıdır. Bu amaçla ve gerekirse intraoperatif hemodiyaliz uygulaması için on-pump tekniğinin seçilmesi daha uygun görünmektedir. Preoperatif fonksiyonel kapasite operatif sonuçları etkilediğinden, kalp yetmezliği bulunan veya acil ameliyata alınan hastalarda preoperatif destek tedavisi (intraraortik balon pompası, inotrop destek) mutlaka uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background : In end stage renal failure patients the most important cause of death is cardiovascular disease . The coroner arter bypass surgery operation has more mortality and morbidity risks in chronic renal failure patients than the normal functional kidney patients. The selecting of the most helpful medical treatment and surgical technics is so important for the patients survive and surgical success of revascularization. Material: The patients who had open heart surgery operation between june 2006 and january 2009 in our clinic 164 of them had hemodialysis programming and the 55 of hemodialysis programming patients which have chronical renal failure disease and had open heart surgery were studied retrospectively. The 36 of these patients (%65,5 ) were male and the 19 of these patients (%34.5) were female. The mean age of the patients was 61.24 10.1 year (34-83), preoperative euroScore value 7.89 3.22 (2-18), mean body mass index 27.03 3.51. Preoperative functional capacitiy was poor in 30% of cases. 32 patients (%58.2) performed complete and 23 patients (%41.8) performed incomplete revascularization. Mean coronary bypass graft number was 2.3 1.2. The 30 patients operated with on pump technics and the 25 patients operated in off pump technics examined in two groups. Findings: Mean extubation time 16.43 ± 11.89 hours (5-72) and staying in intensive care unit mean time was 6.63 6.48 gün (2-30). Chest tube drainages 729.1 ± 367.1 mL, blood transfusion was 2.4 ± 1.4 unit. In hospital mortalities %27.3, peroperative myocardial infarction rate %20 and inotropic support rate are %27.3 . There are no statistical difference in two surgical thecnics in mortality (p = 0.476). Off-pump technic mortality is (%32), onpump technic mortality (%23.4) . The complet revascularisation procedure performed excess in the on-pump technic. Complet revascularisation rates are: on-pump technic (%86.7), offpump technic (%24). This two findings are more significant (p < 0.001). Result: Complet revascularization procedure should be goal of coronary revascularization in chronic renal failure patients. On-pump technic is very important for using the complet revascularization procedure and intraoperative hemodialyses. Preoperative support treatment (Intra aortic ballon pump, inotropic support) must be use in heart failure patients and emergency operations. Because surgical results affected by the preoperative functional capacity.