Bilgisayar ağlarında mesaj yönlendirme protokollerinin hazırlanması
Preparing for message routing protocols inside computer networks
  1. Tez No: 45119
  2. Yazar: DUYGU HÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALTUĞ İFTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada iftar ve Davison tarafından geliştirilen dinamik yönlendirme algoritması kullanılarak, bir bilgisayar ağı üzerinde mesajların yönlendirilmesini sağlayan bir C programı hazırlanmıştır. Her nod bir bilgisayarı temsil etmektedir ve gönderile çek mesaj her nodda sıfırdan dokuza kadar rastgele rakamlar dan oluşan bir dizi olarak üretilmektedir. Her nod, kaynak nodu kendisi, varış nodu ise ağdaki diğer nodlardan herhangi bir nod olmak üzere değişen uzunluklarda mesaj üretmektedir. Program çalışmaya başladığında ilk olarak, yönlendirme algoritmasında kullanacağı çeşitli bilgileri bir veri giriş dosyasından okumakta, bilgisayarın kullandığı seri portları haberleşmeye hazır hale getirmekte ve çıkış dosyalarını aç maktadır. Daha sonra ürettiği ve diğer akış yukarı nodlardan gelen mesajları hangi noda göndereceğine karar vererek gön dermektedir. Veri giriş dosyasının adı ilgili nodda üretilecek mesaj miktarı ve gönderme hızı program çalıştırılırken argüman olarak girilmektedir. Bir tuşa basıldığında ise program ayırdığı hafızayı serbest bırakarak ve dosyaları kapatarak sona ermektedir. Programın sonunda her noddaki çıkış dosyalarının içeriğine bakılarak, bu noda gelen, bu nodda işlem gören ve varsa gönderilemeyen mesajlar okunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this work, a C program, based on the decentralized routing control algorithm presented by I-Ftar and Davison -For routing of messages inside a computer network is prepared. Every node represents a computer and the messages are generated as strings o-F random digits between 0 and 9 at every node. Every node generates messages such that the source node is itsel-F and the destination node is any one of the other nodes inside the network. The length of each message is also random. When the program starts to run, first of all, various data are read from an input data file, the serial ports which are used by the computer are prepared for communication and the output files are opened. Then the messages generated at this node and the messages arriving from upstream nodes are sent to downstream nodes, after the node to which a particular message will be send is determined, and the message is sent to that node. The name of the input data file, the number of messages to be generated at the present node, and the baudrate are entered as arguments when the program is run. When a key is pressed from the keyboard the program terminates by freeing the memory which was reserved at the beginning and by closing all the files. At the end of the program the messages which came to each node, the messages which were processed at each node and the messages which remained in the memory, if any, when the program terminated, can be read from the output files at each node.