Internet protokol ağı üzerinden SNA protokollerinin aktarılması
Transporting SNA protocols over internet protocol network
  1. Tez No: 101054
  2. Yazar: BELGİN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
INTERNET PROTOKOL AGI ÜZERİNDEN SNA PROTOKOLLERİNİN AKTARILMASI ÖZET Bilgisayar ağlarının bütünleştirilmesi, ağ cihazlarının aynı anda farklı veri iletişim protokollerini idare etmelerini gerekli kılmıştır. Yönlendiriciler, çoklu protokol ağlarının çoğu ihtiyacını karşılamakla birlikte, önemli bazı problemleri adreslemede yetersiz kalmışlardır. En yaygın olarak kullanılan iki protokol olan, IBM' in Sistem Ağ Mimarisi (SNA) ve Ağ Temel Giriş/ Çıkış Sistemi' nin (NetBIOS) sahip oldukları bazı özellikler, yönlendiricilerin bu protokolları diğer protokollar için kullandıkları yöntemlerle desteklemelerini olanaksız hale getirmektedir. İlk önce IBM tarafından geliştirilen Veri Bağı Anahtarlaması (DLSw), SNA ve NetBIOS trafiğinin daha sorunsuz bir şekilde yönlendiriciler tarafından idare edilmesini sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında DLSw, SNA ve NetBIOS kaynaklarının İP ağları üzerinden haberleşmelerini sağlayarak önemli bir eksiği ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda bir ağ geçidi görevini yapan DLSw düğümlerinin yol bilgilerini aktarmada kullandıkları yöntemler, ağ üzerindeki rolleri ile ilgilidir. Geçit protokolları, geçitlerin birbirleri ile en hızlı ve güvenilir bir şekilde mesaj alış verişini sağlar. Ağ içerisinde kullanılan en yaygın iç geçit protokolları ndan biri (IGP) Yol Bilgi Protokolü' dur (RIP). RIP, yönlendirme tablolarının güncellenmesi amacı ile, periyodik olarak belli zaman aralıkları ile yol bilgilerinin gönderilmesi esasına dayanır. Ancak bu mekanizma, ağ trafiğini arttırması açısından RIP' in bir dezavantajı da olabilir. RIP, özerk sistem içindeki tüm geçitlere giden yollar hakkında bilgi toplamaya çalışır. Bu protokol bir vektör uzaklık protokolü olup, bilgi mesajlarında hedefin adresi ile bu hedefe olan uzaklık değerini gönderir. Bu çalışmada, Java programlama dili kullanılarak Veri Bağı Anahtarlaması benzetim programı hazırlanmıştır. DLSw yeteneğine sahip yönlendiriciler, tek bir bilgisayar ortamında bir İP ağını taklit etmektedirler. Yönlendiricileri taklit eden programlar, yol bilgilerini öğrenmek için RIP' in mekanizmalarını kullanmaktadırlar. XIBenzetim ortamı, DLSw yönlendiricilerden oluşan İP ağı üzerinden SNA düğümlerinin haberleşmelerini gerçeklemektedir. İP ağını, tek bir bilgisayar ortamında çalışan dört tane veri bağı anahtarı programı, TCP/ İP ağı üzerinden iletişim kuran iki adet SNA düğümünü ise veri bağı anahtarları ile iletişim kuran SNA programcıkları temsil etmektedir. SNA benzetim programları ve DLSw yeteneğine sahip yönlendirici benzetim programları aynı bilgisayar ortamında çalıştırılmaktadır. Programlarda sadece, veri bağı anahtarlamasında kullanılan temel prensiplerin gösterilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle, SNA, TCP/ İP ve DLSw protokollerinin tüm özelikler ve fonksiyonları programlara yansıtılmamıştır. Programlar, iletişim protokolü olarak TCP/ İP' yi kullanan Java programlama dili ile yazılmış, geliştirme ortamı olarak Microsoft Visual J++ 6.0 kullanılmıştır. Bu çalışmada, Java programlama dili ve Java platformu hakkında bilgi verilmekte olup, Java hakkında genel bir bakış açısının oluşturulması amaçlanmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
TRANSPORTING SNA PROTOCOLS OVER INTERNET PROTOCOL NETWORK SUMMARY The integration of computer networks has made it increasingly important for network equipment to simultaneously handle a variety of data communications protocols. Networking products, known as routers have proven themselves capable of handling many multiprotocol networking requirements, but have had difficulty addressing some important networking configurations. Two of the most widely implemented protocols, IBM' s System Network Architecture (SNA) and Network Basic Input/ Output System (NetBIOS) have characteristics that make it difficult for routers to support them in the same way as routers support other protocols. Networking vendors have devised a number of methods for transporting SNA and NetBIOS data traffic, but these methods have been largely nonstandard and have had other disadvantages. Data Link Switching (DLSw), initially developed by IBM, has attracted considerable interest among router vendors as a standar way to handle SNA and NetBIOS traffic and avoid some of the problems of earlier methods. DLSw was created as a standard method of allowing SNA and NetBIOS data to be transported across a nonnative network. When looked at in total, DLSw does an effective job of creating a standard method of interconnecting SNA and NetBIOS resources across IP networks. The routing method used to send a message from its origin to destination is important, but the method by which the routing information is transferred depends on the role of the network gateways. Gateway protocols are used to exchange information with other gateways in a fast, reliable manner. Within a network, the method of transferring routing information between interior gateways is usually the Routing Information Protocol (RIP) or the less common HELLO protocol, both of which are Interior Gateway Protocols (IGPs). These protocols are designed specifically for interior neighbors. On the Internet, messages between two exterior gateways are through the Exterior Gateway Protocol (EGP). RIP, HELLO, and EGP all rely on a frequent (every thirty seconds) transfer of information between gateways to update routing tables. RIP uses a broadcast technology (showing its LAN heritage). This means that the gateways broadcast their routing tables to other gateways on the network at regular intervals. This is also one of RIP's downfalls, because xmthe increased network traffic and inefficient messaging can slow networks down compared to other IGPs. RIP tends to obtain information about all destinations in the autonomous system to which the gateways belong. Like GGP, RIP is a vector-distance system, sending a network address and distance to the address in its messages. This study provides a tutorial of the Version 1.0 DLSw standart and Version 1.0 of the RIP standart. Using these information, a Data Link Switching simulation program has been developed using Java language. DLSw capable routers simulate an IP network on a single standalone computer. Programs that simulate the DLSw routers use RIP to transfer routing information. The simulation program does an effective job of interconnecting SNA resources across IP networks. IP network is simulated by four DLSw programs and SNA nodes are simulated by two SNA programs, all of which run on the same PC. The main purpose of this simulation platform is to present the main principals of DLSw. Thus, not all functions and properties of SNA, TCP/ IP and DLSw are implemented in the programs. Programs are written in Java language. Microsoft Visual J++ is used as a development environment. In this study, a general overview about the Java programming language and the Java platform is given. xiv