Streptozosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda pirolidyum dithiyokarbamat'ın böbrek dokusu üzerine koruyucu etkisi (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 451201
  2. Yazar: BEKİR ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TUĞCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Üroloji, Allergy and Immunology, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Diyabetli hastalarda ve diyabetli hayvan modellerlinde, oksidatif stres ve buna bağlı serbest oksijen radikalleri (SOR)'nin yapımında artış olduğu gösterilmiştir. SOR, Nükleer Faktör-kappa B(NF-kB)'yi aktifleyerek doku hasarına neden olmaktadır ve komplikasyonların patogenezinde önemli bir faktördür. Bu çalışmada antioksidan özelliği olan pirolidyum dithiyokarbamat'ın (PDTC) diyabetik sıçan modelinde nefropati üzerine koruyucu etkisini araştırdık. Yöntem: Çalışmaya Sprague-Dawley cinsi 28 sıçan alındı ve sıçanlar üç gruba ayrıldı. Birinci grup (Kontrol grubu, n:8) tedavi verilmedi. İkinci grup (Diyabet grubu, n:10) intraperitoneal streptozosin (65mg/kg) verilerek diyabet oluşturuldu. Üçüncü grup (PDTC grubu, n:10) intraperitoneal streptozosin (65mg/kg) ile diyabet oluşturulduktan sonra 10 hafta intraperitoneal 100µL/gün PDTC verildi. Tüm sıçanların çalışma öncesi ve sonrası ağırlık, idrar mikroalbumin düzeyi ve kan şekeri ölçümü yapıldı. Çalışma sonunda tüm sıçanların böbrekleri alındı. Işık mikroskobu altında glomeruler ve tübüler değişiklikler incelendi. İmmunohistokimyasal olarak renal kortekste NFkappa B (p65), indüklenebilir nitrik oksit (iNOS) ekspresyonu değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubunda kan şekeri normal düzeylerde iken, diyabet ve PDTC grubunda hiperglisemi izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we investigated protective effects of pyrrolidine dithiocarbamate (PDTC), which is an antioxidant and nuclear factor kappa B (NF-κB) inhibitor, on nephropathy in diabetic rat model. Materials and methods: Twenty-eight Sprague-Dawley rats were allocated into 3 groups. Control group (n=8) received no treatment; diabetes group (n=10) received single intraperitoneal (i.p.) injection of streptozotocin (STZ, 65 mg/kg) to induce experimental diabetes; and PDTC group (n=10) received i.p. 100 μL/day PDTC for a total of 10 weeks following diabetes induction with i.p. STZ injection. At the end of the study kidneys were excised from sacrificed rats, and glomerular and tubular changes were examined under light microscopy. Immunohistochemically, NF-κB (p65) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) expression were evaluated in the renal cortex.