T1 mesane tümörlerinde invazyon derinliği kullanılarak yapılan mikroevrelemenin hastalığın seyrini öngörmede etkinliği ve değeri
- Tez No: 451202
- Danışmanlar: UZMAN ÖMER ERGİN YÜCEBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mesane tümörleri, yaşamı tehdit etmeyen düşük grade'li yüzeyel papiller lezyonlardan, yüksek grade'li, tanı koyulduğu anda metastaz yapmış olan invaziv tümörlere kadar çok heterojen bir yelpaze içinde bulunabilir. Geleneksel olarak mesane tümörleri, müsküler tabakanın invazyonuna göre yüzeyel veya invaziv olarak sınıflandırılırlar. Yüzeyel mesane tümörü spektrumunda karsinoma insitu (pTis), mukozaya sınırlı papiller tümör (pTa) ve lamina propriaya infiltre tümör (pT1) bulunmaktadır. Evre pT1 tümörlerin evre pTa tümörlerden farklı olmaları ve daha kötü prognoza sahip olmaları bazı araştırmacılar tarafından erken dönem invaziv tümör olarak değerlendirilmesine yol açmıştır. pT1 tümörler, lamina propria'nın invazyon derinliğine göre alt gruplara ayrılmasının kişisel prognozu belirlemede değeri halen tartışmalıdır. Retrospektif olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmamızda, invazyon derinliği ölçümünün, pT1 tümörler hastalarda prognosu öngörmedeki değeri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Bladder tumors may be found in as many heterogeneous as low-grade superficial papillary lesions without life-threatening, high grade, invasive tumors with metastases to which they are diagnosed. Traditionally, bladder tumors are classified as superficial or invasive according to the invasion of the musculature. There are carcinoma insitu (pTis), mucosa limited papillary tumor (pTa) and lamina propria infiltrate tumor (pT1) in the superficial bladder tumor spectrum. Stage pT1 tumors are different from stage pTa tumors and their poor prognosis has led to early invasive tumor evaluation by some investigators. The value of determining the individual prognosis of pT1 tumors divided into subgroups according to the invasion depth of the lamina propria is still controversial. In our retrospective study, we evaluated the depth of invasion depth, prognostic value of pT1 tumors in bladder