Murat Gülsoy'un hayatı sanatı ve eserleri
Murat Gülsoy's life, art and works
- Tez No: 451248
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Tezde Murat Gülsoy'un hayatı, sanatı ve eserleri bir bütün olarak incelenmeye çalışılmıştır. Hayatı bölümünde doğumundan bu güne kadar gelen süreç ifade edilmiş ve sanat hayatının ne şekilde başlayıp hangi yönde seyrettiği anlatılmıştır. Sanatı bölümünde Gülsoy'un sanat hayatının ne şekilde gelişme gösterdiği, bu gelişmelerin eserlerine ne şekilde etki ettiği, son dönem Türk ve dünya edebiyatının içerisinde bulunduğu yeni ve farklı durumların etkisinin yansımaları incelenmeye çalışılmıştır. Modernizm, yaratıcı yazarlık, postmodernizm gibi yeni akım ve söylemlerin klasik anlayışla ne şekilde buluşturulduğu ortaya konulmuştur. Gülsoy'un hem Türk edebiyatı hem de dünya edebiyatından etkilendiği yazarlar ve bu yazarlardan ne şekilde etkilendiği ifade edilmiştir. Eserleri bölümünde hikâyeler, romanlar ve bilimsel çalışmalar her eserin başlığı altında tanıtılmıştır. Yayımlanma tarihleri, almış olduğu ödüller ve ne şekilde bir etki ile oluşturulduğu ortaya konulmuştur. Araştırma kitapları içeriklerinin ne olduğu, yaratıcı yazarlığın durumu, son dönem Türk edebiyatında bulunan Tanpınar, Atay gibi yazarlardan alınan metin örneklerinin ne şekilde incelendiği ve dünya edebiyatından Borges'in etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper life, art and works of Murat Gülsoy are studied comprehensively. In the 'life' chapter, the time course from his birth till today is pointed out as well as how his life of art began and maintained in which direction. In the 'art' chapter, how Gülsoy's life of art was developed, how this development affected his works, how the recent epoch of Turkish and world literature which consists from new and different approaches influenced his works is examined. The integration of new movements and discourses in the literature such as Modernism, creative writing, Postmodernism, and classic approach is introduced. Additionally, how Gülsoy was affected by the authors from both Turkish and world literature, in which way is explained. In the chapter of 'works', Gülsoy's stories, novels and scientific studies are presented under the titles of his works. Their publication date, the rewards which he won and in which effect they were originated are expressed. The content of his research books, the current situation of creative writing, how the sample texts written by the authors such as Tanpınar, Atay who belong to recent era of Turkish literature are analyzed and the influence of Borges from the World literature are all explained in the very final part of this paper.