Murat Gülsoy'un romanlarında anlam arayışı
The search for meaning in Murat Gülsoy's novels
- Tez No: 999067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, var olduğundan beri anlamanın ve anlam üretmenin peşindedir. Bu kovalayış yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Anlamın ne olduğu ve neyi ifade ettiği yeryüzünde yaşanılan her dönemde farklı düşüncelerle anlaşılabilir hale getirilmeye çalışılsa da insanoğlunun aklında sürekli bir soru işareti olarak kalmaya, varlığını düşünen ve sorgulayan zihinlerde sürdürmeye devam etmiştir. İnsanın hayatın anlamına ulaşma ve onu idrak edebilme istemi kimi zaman mitolojiyle, kimi zaman farklı inanışlar ve dinlerle, kimi zaman sanat ve felsefe yoluyla açıklanabilir hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu açıklamalar kendisiyle içkin olmakla beraber birçok değişkene de sahiptir. Bunun nedeni anlamın ortaya çıktığı bağlamda biricik olmasıdır. Bazı anlamlar da çıktığı bu biricik ortamda genişleyip toplumsal anlamlar olarak karşımıza çıkmıştır. Murat Gülsoy'un romanlarının anlam arayışı bağlamında ele alındığı bu çalışmada yazarın roman türünde on iki kitabı incelenmiştir. Yazarın romanlarında anlam arayışının bireysel ve toplumsal düzlemde olduğu gibi çeşitli mekân ve nesneler üzerinden de izlenilebildiği görülmüştür. Bu çalışmada, anlamı bireysel olarak arayan ve içinde bulunduğu toplum ile kendi değerlerine yabancılaşan roman kişilerinin anlam arayışları ele alınmıştır. Bu kişilerin yaşamda çeşitli şekillerde aradıkları anlamlar, arayış biçimleri, karşılaştıkları anlam krizleri ve hayatlarını anlamlandırma yöntemleri; felsefe psikoloji ve edebiyat bilimi çerçevesinde disiplinler arası bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of time, humanity has sought to understand and create meaning. This pursuit has continued for centuries. Although different approaches have attempted to clarify what meaning is and what it signifies throughout history, it has remained a constant question mark in humankind's minds, perpetuating its existence in the minds of those who think and question. Humanity's desire to reach and comprehend the meaning of life has been attempted to be explained sometimes through mythology, sometimes through different beliefs and religions, and sometimes through art and philosophy. While these explanations are inherent, they also possess many variables. This is because meaning is unique within the context in which it emerges. Some meanings have expanded within this unique environment and emerged as social meanings. This study examines Murat Gülsoy's novels in the context of the search for meaning, examining twelve of his novels. It demonstrates that the author's search for meaning in his novels can be traced not only on individual and societal levels but also through various settings and objects. This study examines characters in the novel who individually search for meaning and become alienated from their own values and the society they live in. The various meanings these individuals seek in life, the ways they search, the crises of meaning the encounter and the methods they use to make sense of their lives are evaluated whit an interdisciplinary approach within the framework of philosophy, psychology and literary science.