Murat Gülsoy'un 'Tanrı Beni Görüyor mu?' adlı eserinin postmodernizm ve deneysel edebiyat bağlamında incelenmesi
The examination of Murat Gülsoy's story book 'Tanri Beni Goruyor mu?' in the context of postmodernism and experimental literature
  1. Tez No: 579462
  2. Yazar: ENES BUĞRA TÖKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Edebiyat yazılı kültürle değil sözlü kültür ile başlamıştır ve binlerce yıllık serüveninin ardından bu günlere gelmiştir. İlk ortaya çıktığı yüzyıllardan, bugünkü e-metinlere kadar edebiyatın amacı her zaman bir hikâye anlatmaktır. Bunun yanı sıra her zaman ana amaçlarından birisi estetik haz olmuştur. Yalnızca estetik haz sağlamak amacıyla kullanılmayan edebiyat, bazı dönem ve kültürlerde bir araç olarak da kullanılmıştır. Homeros'tan günümüze metinler belli değişimlere uğramışlardır. Realizm, natüralizm, romantizm gibi akımlar bu değişimleri sağlayan etmenler olmuşlardır. Elbette bu değişimin sebebi günlük hayat ve bilimsel gelişmelerle doğrudan ilişkilidir. Sanayi devrimi ile artık modern bir yapıya geçen insanlık tarihi, özellikle XX. yy. itibariyle bu sıçramaları daha belirgin ve büyük adımlarla atlamaktadır. Değişen bu sosyo-ekonomik yapı yazarları da etkilemiş ve dolayısıyla edebiyat da bundan etkilenmiştir. Modern dönem ile birlikte kendi içine kapanan ve kurgusunun kaynağını kendi bilinçaltında arayan yazarlar, sanatı sanat gayesiyle yapmışlardır. Bu davranış ile birlikte edebiyatın, okuyucusuyla olan bağı zayıflamıştır. Her daim yeniyi kendisine hedef olarak tayin eden modernizmin bekleneni verememesi, dünyada da yeni bir arayışa neden olmuştur. Bu arayışın adı postmodernizmdir. Modernizmi tam anlamıyla reddetmeyen postmodernizm, kendi zeminini çoğulculuk üzerine inşa eder. Modernizm, temsil ve teklif ettiği değerleri insanlara ''ya… ya…'' bağlacı ile takdim ederken postmodernizm ''hem… hem…'' bağlacı ile dile getirir. Deneysel edebiyat da edebiyat, tarihi boyunca kendisini gösterse de en geniş kullanıma ulaştığı dönem postmodern dönemdir. Daha çok yapısal olarak ortaya konan deneysel edebiyat, yeni olanı önceleyen bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Literature started with oral culture and not with written culture and it has come to these days after thousands of years of adventure. From the first centuries it emerged to today's e-texts, the aim of literature is always to tell a story. In addition, one of the main objectives has always been aesthetic pleasure. Literature, which is not only used for aesthetic pleasure, has also been used as a tool in some periods and cultures. Since Homer, texts have undergone certain changes. Realism, naturalism, and romanticism are the factors that provide these changes. Of course, the reason for this change is directly related to daily life and scientific developments. The history of mankind, which has been transformed into a modern structure with the industrial revolution, is skipping these leaps more clearly and with big steps, especially as of the twentieth century. This changing socio-economic structure has also influenced the authors, and literature has also been affected. With the modern period, the writers, who were closed within themselves and looking for the source of their fiction in their own subconscious, made art for the purpose of art. With this behavior, the connection of literature with its readers has weakened. Modernism, which always aims for the new, has led to a new quest in the world because of its inability in answering the expectaitons. The name of this quest is called postmodernism. Postmodernism, which does not completely reject modernism, builds its ground on pluralism. While modernism is the '' ......or…… '' conjunction, postmodernism is "both… and… ''. Although experimental literature reveals itself throughout the history of literature, it is the postmodern period in which it has reached its broadest usage. Experimental literature, which is more structured, has a structure that precedes the new.