Body and beauty in Louis de Berniéres's Birds Without Wings
Louis de Bernieres'nın Kanatsız Kuşlar adlı eserinde beden ve güzellik
- Tez No: 451264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TATIANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Louis de Berniéres eserleri okuyucu tarafından takdir görmüş ve sevilmiş, çağımızın önemli yazarlarından biridir. Ancak, tarih, mitoloji, özgün ve kopya karakterleri ile yüklü olan romanları akademik dünyada sadece son zamanlarda analiz edilmeye başlanmıştır. Bu çalışma farklı açılardan değerlendirilebilecek çok katmanlı olan Kanatsız Kuşlar isimli romandaki beden ve güzellik algısını çözümlemeye adanmış olup, romanla ilgili muhtemel açılardan biridir. Beden ve güzellik çağımızın önemli konularındandır. Çeşitli sanat eserlerinde yansıtılmalarına rağmen, romanlardaki beden ve güzellik analizi özellikle yenidir. Postmodern bir roman olarak, Kanatsız Kuşlar sadece çağımızın beden ve güzellik algılarını yansıtmakla kalmayıp, daha önceki çağlardaki beden ve güzellik ile ilgili teorileri yeniden canlandırır ya da tersine çevirir. Yapı sökücü ve yeniden yapılandırma yöntemleriyle, Louis de Berniéres okuyucusuna Kanatsız Kuşlar eserinde beden ve güzelliğin benzersiz bir sunumunu yapar. Örneğin Pisagor'un güzellik anlayışının yanı sıra İncil'deki güzellik anlayışına da diğer pek çoğunun yanı sıra rastlamanız mümkündür. Roman 20. yüzyılın başlarında geçmesine rağmen, de Berniéres güncel beden ve güzellik algılarını romanında kullanır. Jean Baudrillard'ın beden üzerine olan fikirleri ve bedene uygulanabilecek diğer teorilerinin de Berniéres tarafından romanda yapı sökücü olarak yansıtıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Louis de Berniéres is one of the important novelists of our era whose works have been praised and liked by the readers. However, his novels, which are embedded with history, myths, authentic as well as simulated characters, have started to be analysed in the academic world only recently. This study has been dedicated to the analysis of the body and beauty in Birds Without Wings, one of the possible perspectives of the novel, since it is a multi-layered work which deserves to be pondered upon. The body and beauty have been prominent concepts in our era. Although they have been reflected in various forms of art, their analysis in novels is particularly new. As a postmodern novel, Birds Without Wings does not only reflect the body and beauty notions of our century, but also it resurrects or reverses earlier theories on the body and beauty. Through deconstruction and reconstruction, Louis de Berniéres presents his reader an unprecedented reflection of the body and beauty in Birds Without Wings. For instance, one is likely to encounter Pythagorean beauty as well as Biblical beauty notions in addition to many others. Although the novel is set in the early 20th century, de Berniéres reflects contemporary discourse on the body in the novel. Jean Baudrillard's notions on the body and his general theories, which can be applied to the body, can be said to be deconstructed by de Berniéres throughout the novel.