Ornament in architecture in the relationship to symbol& representation: Muqarnas as a gradual transition element
Sembol & temsil ilişkisinde mimarlıkta süsleme:Bir kademeli geçiş elemanı olarak mukarnas
  1. Tez No: 812891
  2. Yazar: İREM DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Süslemenin diğer sanatlarla ilişkisini,“beden”ile olan ilişkisi üzerinden yeniden ele almak, sorunlu konumunun bütüncül bir bakış ile yeniden kavramsallaştırılmasına olanak sağlayabilir. Çalışma, bu ilişkiyi Kant'ın“özgür”ve“bağlı”güzelliğe dayalı aşkın şemasını izleyen Cassirer'in“sembol”ve temsil kavramı üzerinden ele alır. Bu bağlamda John Ruskin, mükemmel bütünün ancak özgür güzellik tutumuyla elde edilebileceğini tartışır. Diğer yandan, Gottfried Semper ve Henry Louis Sullivan'ın süslemeyi sanatsal heykelsi formlarla canlandırarak süsleme ve“beden”i kaynaştırma çabaları, figür sanatlarının ve mimarinin güçlü bağlantısının yeniden düşünülmesini sağlarken“bağlı güzellik”te sembol/tek bedene ulaşmanın mümkün olabileceğini gösterir. Bu tez, Rönesans sanat tarihçisi ve mimar Leon Battista Alberti'nin figürel sanatları ve mimarlığı birbirine bağlayan insan“bedeni”metaforunu temel alan ahenkli bir geometrik bütün arayışına karşılık Cassirer'in mükemmel bütününü/sembolünü“bağlı güzellikte”ki katı geometride ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda çalışma, İslam'ın kademeli geçiş ve temel elemanı olan heykelsi süsleme“mukarnası”örneklem olarak kullanarak cami mimarisinde pandantif, türk üçgeni ve tromp olmak üzere kubbeye geçiş elemanları ile ilişkisinde kaynaşma derecesindeki gelişimi incelemiştir. Bu süreci incelediğimizde Mimar Sinan camileri kırılma noktası ortaya koymaktadır. Bu anlamda Sinan'ın 3 büyük camisi ele alınmıştır. Selçuk öncesi dönemde elemanların yalın kullanımının aksine, Selçuklulardan sonra tromp ve omuzlu kemerin birleşmesinden sonra ortaya çıkan mukarnaslı tromp, Osmanlılara kadar olan süreçte kaynaşmada artışı sağlamıştır. Sinan döneminde ise teknolojinin üst düzey kullanımında mukarnas, önceki kullanımının terk edilmesi ile kubbeye geçiş elemanlarının sentezi ile ortaya çıkan bir eleman olarak, kemer, yarım kubbe, eksedra ve pandantif gibi diğer geçiş elemanları ile beraber tek beden olma çabasında mükemmel bir kaynaşma içerisinde yer alır. Sonuç olarak, Sinan, iki âlem arasındaki kademeli ve parametrik geçişte mukarnasları yeniden yorumlama ve soyutlama konusundaki mükemmel sanatsal yorumu ile teknolojiyi mükemmel kullanımında bedensel hareketle Alberti'nin bütününü yakalamış ve bağlı güzellikte Cassirer'in mükemmel sembolüne ulaşmayı başarmıştır. Süsleme, bu kaynaşmayı sağlayan bütüncül rolüyle gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Rethinking the relationship of the ornament with other arts through its relationship with the“body”can provide to reconceptualize of its problematic position with a holistic view. In this manner, this thesis focuses on this problem through the concept of Cassirer's“symbol”and representation following Kant's transcendental scheme based on“free”and“adherent”beauty. From this point of view, John Ruskin discusses that the perfect whole/single body can only be achieved through free beauty attitude. On the other hand, the efforts of Gottfried Semper and Henry Louis Sullivan to fuse ornament and“body”by animating ornament with artistic sculptural forms shows the possibility of achievement of symbol/single body in“adherent beauty”while providing the rethinking of the strong connection of figural arts and architecture. This thesis aims to reveal Cassirer's perfect whole/symbol in solid geometry as an adherent beauty, answering to Renaissance art historian and architect Leon Battista Alberti's search for a harmonious geometrical whole based on the metaphor of the human“body”concept which ties figural arts and architecture. The study focuses on the development of the sculptural ornament muqarnas, which is the gradual transition and basic element of Islam, in the degree of fusion in relation to other transition elements to the dome, as pendentive, Turkish triangle, and squinch in the historical process of mosque architecture. When we examine this process, the mosques of Architect Sinan reveal a breaking point. So, the three great mosques of Sinan were selected. Muqarnas squinch that appeared after the union of squinches and shouldered arch after the Seljuks increased the fusion until the Ottomans contrary to the single use of elements in the pre-Seljuks period. In the period of Sinan, in the high-level use of technology with the abandonment of the previous use of muqarnas, it emerges as an element formed by hybridization of transition elements to dome in a perfect fusion to form a single body/symbol together with other elements such as arches, semi domes, exedras, and pendants. Thus, Sinan provided the realization of Alberti's perfect whole along with the perfect reinterpretation and abstraction of muqarnas in the gradual and parametric transition between the two realms through bodily movement with perfect use of technology and has succeeded in reaching the perfect symbol of Cassirer in adherent beauty. Ornament revealed its necessity with its holistic role which provides this fusion.