Sosyal devlet ilkesi açısından kentsel dönüşüm uygulamaları
Urban transformation practices in terms of social state
- Tez No: 451283
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kentsel Dönüşüm Uygulamalarının hukuk alanında konuşulması yeni sayılabilecek bir gelişmedir. Ülkemizdeki kentleşme durumu dikkate alındığında şehirlerin değişiminin ve dönüşümünün devam ettiği görülecektir. Türkiye Anayasa'da belirtildiği üzere sosyal devlet ilkesini benimsemiş bir devlettir. Sosyal devlet olmanın gerektirdiği yükümlülükler sağlıklı ve düzenli kentleşme alanında da kendini gösterecektir. Bu çalışmada kentsel dönüşüm kavramına değinilmiştir, ardından kentsel dönüşüm uygulamalarına yasal temel oluşturan mevzuat incelenmiştir. Son olarak sosyal devlet kavramı incelenmiş, sosyal devlet ilkesini benimsemiş bir ülke olan Türkiye'de kentsel dönüşüm uygulaması örnekleri üzerinden sosyal devlet ilkesiyle ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken kentsel dönüşüm uygulamalarının sosyal devlet ilkesine uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The legal dimension of urban regeneration in Turkey has been a new development in recent years. When it takes into account the urbanisation of Turkey it can be seen that the change and transformation of cities has been continuing. Turkey is a state that embraced social state principle as enshrined in its constitution. The responsibilities of being social state displays itself in the area of planned urbanisation as well. In this study, the term of urban transformation was mentioned, after that regulation which is basic element of urban transformation implementation was examined. Finally, the concept of social state was examined, the relationship between Turkey and social state principle was tried to address by investigating the samples of urban transformation applications in Turkey. While doing this, some suggestions was offered so that urban regeneration may compliance with social state principle.