Kronik böbrek yetmezliği hastalarında etiyolojik değerlendirme
Etiological evalution in chronic renal failure patients
- Tez No: 451300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Nazmiye Özlem Harmankaya Kaptanoğullar
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nefroloji polikliniğine başvuran, kronik böbrek yetmezlikli hastaların, demografik özellik ve etiyolojilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, nefroloji polikliniğine Şubat 2005-Ağustos 2006 yılları arasında gelen, 232 kronik renal yetmezlikli hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi ve demografik özellik ve etiyolojileri yönünden değerlendirildi. Bulgular: Hastaların, %52,6'sı kadın ve %47,4'ü erkektir. Yaş ortalaması 61,7 ± 13,4'tür. Çalışmamızda % 37,9 diyabet, % 24,6 hipertansiyon, % 6,5 kronik glomerulonefrit saptandı. Diyabetik ve hipertansif gruptaki yaş ortalamaları istatistiksel düzeyde anlamlı ve yüksekti (p0.05). Hipertansif nefropati durumuna göre cinsiyetler arasında da farklılık yoktu (p>0.05). Tartışma: Son dönem böbrek yetmezliği evresine ulaşmadan, diyabet ve hipertansiyon taramalarının yapılması, hastaların tespiti ve agresif tedavilerinin başlanması, yapılması gereken altın standarttır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine,demographic characteristics and etiologies chronic renal failure patients' who applied to nephrology clinic. Material and Method: 232 chronic renal failure patients' files, demographic specialities and etiologies evaluated retrospectively, who applied to nephrology clinic at Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between February 2005 and August 2006. Results: Patiens were 52.6% women and 47.4% of the man. Mean ages' of 61.7 ± 13.4 years. In our study, patients were 37.9% diabetes, 24.6% hypertension, 6.5% chronic glomerulonephritis. Diabetic and hypertensive patients' mean age years were significantly higher (p0.05). There were no statistical difference in gender in hypertensive nepropathic patients' (p>0.05). Discussion: Before reaching chronic renal failure stage, diabetes mellitus and hypertensive patients should be screen carefully. Identification of the patients' and starting aggressive treatment is a gold standard.