Atıksu arıtma(evler) ve yüzme havuzu tasarımı
Wastewater purification (Houses) and swimming pool design
- Tez No: 45131
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
iv ÖZET Hızla artan nüfus nedeniyle gelişen şehirleşme ve endüstrileşme, evsel ve endüstriyel atıksulann ve katı atıkların hacminde büyük artışlar meydana getirmiştir. İnsanın doğal çevresi üzerindeki etkilerinin giderek artması ve suni yapılaşmalarla çevresini kirletmesi, insanlığı tehdit eden çevre sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Söz konusu atıkların doğal çevreye zarar vermeden ortadan kaldırılması veya geri kazanılmaları için atıksu arıtma tesislerinin şüphesiz büyük faydaları olacaktır. Atıksu arıtımı, çeşitli kullanımlar sonucu oluşan atıksulann deşarj edildikleri alıcı ortamın fiziksel, kimyasal, bakteriyolojik ve ekonomik özelliklerini değiştirmeyecek hale getirmek için uygulanan fiziksel, kimyasal ve biyolojik proseslerin birini yada birkaçını kapsamaktadır. Bu tezin anlatım kısmında atıksu arıtımı için yukarıda belirtilen prosesler ayrıntılarıyla incelenecek; hesap kısmında ise yerel kanalizasyon sistemindeki konut pis sularının çevreyi, yeraltı sularını ve özellikle çevredeki deniz, göl ve akarsuları kirletmesini önlemek amacı ile tasfiye edilmesinde kullanılan küçük arıtma tesislerinin projelendirme ve hesap metotları üzerinde örnek bir proje ile birlikte bir yüzme havuzu tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The growth of urbanization and the development of industrilization, which are due to the rapid increase in population, has caused large increases on volumes of industrial and wastewater and solid discharges. The external of effects of human being on the natural environment and polluting the environment by the artificial constructions have brought out some environmental problems threathening human life. For that reason the necessity of renewability or the annihilitaion of above mentioned discharges without disturbing the environment has occured. In order to perform this, of course, there are many advantages of wastewater purification facilities. Wastewater purification contains one or more of physical, chemical and biological processes which are applied the remain physical, chemical, bacteriological and economical properties of receiving medium where the wastewater have been discharged. In explanation part of this thesis; specified processes for the wastewater purification will be studied in details; in calculation part, projecting and calculation methods of small purification facilities, which are used in eliminating wastewater of houses in local waste systems to avoid the pollution on the enviroment, underground water and particularly surrounding sea, lake and streams will be examined and a swimming pool has also been designed.