Sınırlı sayıda kelimenin dinamik programlama ile tanınması
Recognition of limited number of words by dynamic programming
  1. Tez No: 45130
  2. Yazar: ŞÜKRAN ECEVİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, 0-9 arasındaki rakamların ve“Aç, kapat, doğru, yanlış, evet, hayır, kanal, ara, ev, ofis”kelimelerin bilgiyasar tarafından tanınması Dinamik Programlama(DP) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bay, bayan ve çocuklardan oluşan 200 kişilik bir konuşmacı grubundan alınan ses örneklerinin çeşitli parametreleri hesaplanmış ve bu parametrelerin herbirisi için DP algoritması uygulanmıştır. 200 kişinin bir kısmı eğitim bir kısmı da test için kullanılmıştır. Bu parametreler için DP ile başarılı tanıma oranlan çıkarılmış ve % 67 ile % 82 arasında değişen oranlar elde edilmiştir. Ayrıca DP ' de eğitim seti olarak kullanılan gruptaki kişi sayısının tanımaya etkisi de araştırılmıştır. Yukarıdaki tüm kelimelerin kullanıldığı sözlük alt gruplara bölünerek bu grupların kendi içindeki tanıma oranlan incelenmiştir, özellikle bu alt gruplarda % 95 civarında basan oranlan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Tn this thesis, numbers in Turkish“0”to“9”and Turkish words“ aç, kapat, doğru, yanlış, evet, hayır, kanal, ev, ara, ofis”are recognized using Dynamic Programming. Samples are taken from 200 speakers. Different parameters are voice samples are calculated and DP algorithm is applied to each of them. Recognition rates between 67 % to 82 % are obtained. Effects of number of speaker in the training set also investigated. Words are divided into subgroubs according to number of lettres in each word. Recognition rates up 95 % are obtained in this grouping.