Objektif cezalandırılabilme koşulları bağlamında Türk Ceza Kanunu'nda yer alan suçlar
The crimes in Turkish Criminal Code in the context of objective conditions for punishability
  1. Tez No: 451332
  2. Yazar: ELİF BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Objektif cezalandırılabilme koşulları, tipik hareketi gerçekleştiren kişinin cezalandırılması için aranan suçun unsurları ve kusurluluk dışında kalan koşullardır. Bu koşulların objektif yapısı ve failin kusuruna bağlı olmayan özelliği, doğurduğu sonuçlar ve bu koşulların tartışma konusu olduğu Türk Ceza Kanunu'nda yer alan suçlar, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmada, birinci ve ikinci bölümde bu koşulların teorik temeline dair açıklamalara yer verilmiştir. Bu kapsamda suç öğretisindeki yeri, kusur ilkesi ile bağdaşabilirliği, suçun unsurları dışında kalan diğer hallerden farkı ve sonuçları değerlendirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise, objektif cezalandırılabilme koşulları bağlamında tartışma konusu yapılan Türk Ceza Kanunu'ndaki suçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective conditions for punishability refer to those conditions which are necessary for punishment other than the presence of the elements of crime and culpability. This study examines the objective nature of these conditions, their being independent of the presence of culpability, the consequences of these conditions as well as the related crimes within the Turkish Criminal Code that are mostly disputed in relation to these conditions. This study consists of four chapters. The first and the second chapters set the theoretical background for the objective conditions for punishability. More specifically, these chapters focus on the place of objective conditions for punishability within the crime theory, how compatible they are with the principle of culpability, the difference between these conditions and others which provide partial or total refuge from punishment and finally the consequences of these conditions. The third and the fourth chapters examine highly controversial issues with regard to specific crimes within the Turkish Criminal Code in relation to the presence of objective conditions.