Endülüslü Edip ve Şair İbn Zeydûn ve Divanı
  1. Tez No: 451356
  2. Yazar: HALİL AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
İbn Zeydûn, Endülüs'ün Mulûku't-tavâif döneminde yaşamış şair, edip, aydın ve devlet adamıdır. İslami ve edebi ilimlerde donanımlı, edebî yönü kuvvetli bir şahsiyet olarak geniş bir kültüre ve engin bir siyasi tecrübeye sahiptir. Özellikle aşk temalarında yazdığı şiirler edebi çevrelerde büyük hayranlık uyandırmıştır. Onun şiirleri, sahip olduğu akıcılık, lirizm ve ahenk sayesinde Doğulu-Batılı birçok şair için ilham kaynağı olmuştur. Şiirleri bir çok çalışmaya konu olmasına rağmen muhteva ve belagat ilimleri açısından yeterli bir çalışma mevcut değildir. Bu eksikliği doldurmak amacıyla yaptığımız bu çalışmada İbn Zeydûn'un yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve ilmî boyutu ile onun hayatı ve edebi kişiliği ele alındıktan sonra zengin bir içeriğe ve belagat ilimleri yönlerinden çarpıcı örneklere sahip şiirlerin ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn Zaydun who was born in Andalusia at the era of the Muluk Al-Tawaif, is a politician, poet and litterateur. He has a boundless political knowledge, a broad spectrum of culture, also equipped in different sciences, and a strong personality regarding to the literary aspect. A love affair with Wallada has a special stage in his personal life. All this special conditions were processed in his poem's with a literary feat. Especially his love themed poems have been admired by literary people. Owing to the smooth harmony and lyricism in his poems, many western and eastern poets have been inspired by his poems. In this study, Ibn Zaydun's poems have been discussed regarding to their content and rhetoric. In this respect, several notable points have been revealed and academically important contexts assessment have been made. First of all, to understand the main topic political, social, scientific and cultural aspect of Ibn Zaydun's geographic region have been addressed in the Introduction section, and then his life, literary personality and his works in the first section.