Makkarî'nin hayatı, eserleri ve Nefhu't-Tîb eseri bağlamında Endülüs'te felsefi birikim
Life and works of Makkari and philosophical accumulation in Andalusia in the context of his work Nafh at Tıb
- Tez No: 844644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Kuzey Afrikalı tabakat yazarı, edip ve muhaddislerden olan Ahmed b. Muhammed el-Makkarî'nin hayatını, eserlerini ve ünlü eseri Nefhu't-Tîb'daki felsefi birikimi konu edinmektedir. Bu doğrultuda çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Makkarî'nin hayatı, ilmi yolculukları ve eserleri ele alınmıştır. Ardından çalışmamızdaki ana kaynak olan Nefhu't-Tîb kısaca tanıtılmış, eserin nüshaları, baskıları ve İslam düşüncesi açısından önemi belirtilmiştir. İkinci bölümde ise Nefhu't-Tîb eseri bağlamında Endülüs'teki felsefi birikim, felsefeciler, mutasavvıflar ve kelâmcılar çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde Endülüslü felsefeci, mutasavvıf ve kelâm ilmiyle uğraşan düşünürler kısaca tanıtıldıktan sonra Makkarî'nin onların ilmi, felsefi ve düşünsel yönleri hakkındaki sözleri, yorumları ve aktarımları belirtilmiştir. Böylece Makkarî'nin bakış açısıyla Endülüs'teki felsefi birikimi ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the life and works of Ahmad b. Mohammad al Maqqari, a North African literary writer, scholar and hadith narrator, and philosophical accumulation in his famous work Nafh at Tıb. In this direction, this study consists of two main chapters. In the first chapter, Maqqari's life, scientific journeys and works are discussed. Then, Nafh at Tıb, the main source in our study, is briefly introduced, and its copies, editions and its importance in Islamic thought are stated. In the second chapter, the philosophical accumulation in Andalusia was examined within the framework of philosophers, mystics and theologians (mutakallim) in the context of the work Nafh at Tıb. In this section, after briefly introducing the Andalusian philosophers, mystics and thinkers dealing with theology, Makkarî's words, comments and quotes about their scientific, philosophical and intellectual aspects are stated. Thus, it is aimed to reveal the philosophical accumulation in Andalusia from Makkarî's perspective.