Arap dili ve edebiyatı açısından İbn Hazm
Ibn Hazm from the perspective of Arabic language and literature
- Tez No: 208770
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Tezimizin adı: Arap Dili ve Edebiyatı Açısından bn Hazm'dır. Çalısmamızda; fıkıh, hadis, dinler tarihi, kelam, felsefe, mantık, soy bilimi, dil ve edebiyat gibi çesitli alanlarda kitap ve risale olarak dört yüzden fazla eser kaleme alan bn Hazm el-Endelüsî'nin hayatının ve eserlerinin incelenmesi, ilmî ve edebî kisiliginin ortaya çıkarılması, dil ve edebiyat alanlarındaki görüs ve düsüncelerinin incelenmesi ve degerlendirilmesini amaçladık. Tezimiz giris ile üç bölümden olusmaktadır. Çalısmamızın birinci bölümünde bn Hazm'ın yasadıgı dönem olan hicrî IV. asrın sonları ile V. asrın ilk yarısında Endülüs'te cereyân eden siyâsî olaylar, sosyal ve ekonomik durumlar ile dönemin ilmî ve edebî panoraması hakkında genel bilgi verilmistir. Birinci bölümde ayrıca Endülüs siiri ve özellikleri, Endülüslü sâirler, Endülüs'te dil ve nahiv çalısmaları hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde bn Hazm'ın hayatı; adı, künyesi, lakap ve nisbeleri, nesebi ve dogumu, çocuklugu ve gençligi, ilim tahsîli ve egitim aldıgı ilim dalları, hocaları ve talebeleri, ahlâkı ve karakteri, ilmî ve edebî kisiligi, resmî görevleri ve yönetimle iliskileri ile vefâtı hakkında bilgi verilmistir. Bu bölümde ayrıca bn Hazm'ın eserleri hakkında; basılan eserleri, yazma eserleri ve günümüze ulasamayan eserleri seklinde bir tasnif yapılarak bilgi verilmistir. Üçüncü bölümde ise ?Sâir Olarak bn Hazm? baslıgı altında; siir kültürü, siire bakısı ve siir tasnifi, siirlerinde isledigi konular, siirlerinin lafız ve mânâ yönünden özellikleri, siirde kullandıgı sanatlar, aruz bahirleri ve kâfiyeler konuları incelenip degerlendirilmis, ayrıca siirinin kaynakları hakkında bilgi verilmistir. Üçüncü bölümde ayrıca ?Edip ve Elestirmen Olarak bn Hazm? baslıgı altında; bn Hazm ve nesir, bn Hazm'ın üslûbu, sanatlı nesrinin lafız ve mânâ yönünden özellikleri, bn Hazm'da edebî elestiri-siir ve sairleri tenkîdi ve muvârede konusundaki görüsleri konuları incelenip degerlendirilmistir. Ayrıca üçüncü bölümde ?bn Hazm'ın Dil, Belagat ve Nahiv Konularındaki Görüsleri? baslıgı altında; bn Hazm'ın dilin mensei problematigine yaklasımı, bn Hazm'da dil-mantık iliskisi, dillerin mukâyesesi, i`câzu'l-Kur'ân ve bn Hazm, ses-söz, lafız-mânâ, kelime, kelam, kavil, harf, isim-müsemmâ, umum-husus, emir-nehiy, istikâk, lugavî kıyas vb. konularındaki görüsleri; nahvin tanımı, amacı ve önemi, nahiv ilmindeki illetler, nahivde meydana gelen hatalar ve bunların sebepleri gibi konular incelenip degerlendirildikten sonra çalısmamızı sonuç kısmıyla bitirdik.
Özet (Çeviri)
This theis is entitled that `Ibn Hazm from the perspective of Arabic Language and Literature. We aimed to find out the life and works of Ibn Hazm who is author of more than four hundred works on different sciences such as Islamic Jurisprudence, Hadith, History of Religion, Theology, Logic, Language, Literature and e.t.c. Our thesis consists an introduction and three chapters. In the first chapter it is given some general information about political, social and economical events that happened in Andulus during the last period of fourth century and the first term of fifth century. In addition it was also given some information about Andalusian poem and it?s characteristics, Andalusian poetries, the studies on the language and the concept of syntax in Andulus. In the second chapter we examined the life of Ibn Hazm, his name and nickname, his family, his birth and childhood, his education, branches of sciences he educated, his scholars and his students, his ethic, his official works his relations with the administrators and finally his death. In addition in this chapter it was classificated his works such as published and nonpublished, handwritten and losted works. In the third and the last chapter is entitled Ibn Hazm as a poet. In this chapter we studied his culture of poem, wievs on the poem, his classification of poem, the issues dealt with on the poems, the attributes of his poems, the kind of art that he used on his poems. It was also examined the issues such as the origines of his poems, prosodic and rhym that he used while he was writing his poems. This chapter also includes the part entitled Ibn Hazm as a Author and Reviewer. We dealt with the subject such as Ibn Hazm and the prose, his style of writing and it?s general characteristics, Ibn Hazm and the literary, critisim and the criticism of poets and etc. In the last chapter we also tried to explain the wievpoints of Ibn Hazm on the origin of Language, Eloquence and Syntax. It was also examined his approching on the problematic of language in this chapter. We also tried to point out Ibn Hazm?s opinions on the relationship between the language and logic, brevity of The Qur?an, sound-word, word-meaning, letter, noun-named, universality-speciality, command-prohibition, etymology, comparison the languages. We also rewised the subjects such as definition of syntax, and it?s importance, errors made in syntax and it?s reasons.