Dijital dönüşümün ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The effect of digital transformation on economic growth: Case of Turkey
  1. Tez No: 451376
  2. Yazar: BEKİR PAKDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bilim ve yeniliğin, büyüme ve ekonomik gelişmenin ana etkenleri olduğu bilinmektedir. İktisadi kalkınma ve refah seviyesini artırmada rol oynayan ana etkenlerin başında ise dijital ve mobil ekosistemler gelmektedir. Bu çalışma öncelikle ekonomik kalkınmanın tarihsel yapısını incelemenin yanısıra, ana bilgi ve iletişim teknolojileri(ICT) değişkenlerinden olan dijital gelişim ve bilgi toplumu süreçlerine odaklanmaktadır. Sonrasında odağını“Ekonomik Karmaşıklığın Atlası”,“Ekonomik Giriftlik Yapı Göstergesi (ECI)”gibi daha güncel, sistematik ve karmaşık yaklaşımlara daraltmakta ve temel bilgi ve iletişim teknolojileri(ICT) değişkenlerinin, 2000 – 2014 yılları arasında, Türkiye'deki makroekonomik gelişim göstergeleri üzerindeki etkilerini kontrol etmektedir. Sonuç olarak, bu tez gelişmiş ekonomilerin yurt genelinde yaptıkları bilgi ve iletişim teknolojileri(ICT) altyapısı yatırımlarının etkileri ve bunun sektörel ekosistemler aracılığıyla ülkenin altyapısını değerlendirebilme yeteneğine katkısı hakkında analizler üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Knowledge and innovation are widely acknowledged as key drivers of growth and economic development and the digital and mobile eco-system are major drivers of economic progress and welfare globally. This study first focuses on the historical patterns of economic growth as well as the key denominators of digital development and knowledge society as key ICT variables. Then narrows down its focus on to the more recent, systemic and complex approaches like“The Atlas of Economic Complexity”index, ECI and then cross checks the impacts of key ICT variables on macroeconomic growth indicators between 2000- 2014 in Turkey. Finally, this thesis providing some analysis on the impact nationwide ICT infrastructure invested by the advanced economies and its contribution to the country's ability to put the infrastructure to good use through a sectoral ecosystem .