Filibeli Ahmet Hilmi'nin edebi eserleri üzerine bir araştırma
Literary works on Filibeli Ahmet Hilmi's an investigation
- Tez No: 451377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Filibeli Ahmet Hilmi, imparatorluğun en uzun yüzyılı olarak adlandırılan sosyal ve siyasi çalkantılarla dolu bir dönemde yaşamıştır. Dönemin diğer aydınları gibi o da yaşanılan problemlere bigâne kalmamış ve çareler üretmeye çalışmıştır. Osmanlının yetiştirdiği son dönem fikir ve aksiyon adamlarından biri olan A. Hilmi kısa sayılabilecek bir yaşam sürmesine rağmen ardında hatırı sayılır bir külliyat bırakmıştır. O tasavvuftan felsefeye, edebiyattan siyasete kadar hemen her sahada kalem oynatmış bir yazardır. Ancak incelememiz Filibeli Ahmet Hilmi'nin eserlerinin bütününü değil yalnızca nesir sahasındaki tamamlanmış ve yayımlanmış edebi eserlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Filibeli Ahmet Hilmi , had lived in a period called the empire 's longest -century social and political upheaval . Like other intellectuals of the period he has worked to produce , and no longer cared about remedies to the problems experienced . One of the last period of the Ottoman educated man of ideas and action that A. Hilmi sake riding behind despite a relatively short life has left a corpus considered . He mysticism to philosophy, is a writer who has played pen in almost every field from literature to politics . However, we do not the whole Filibeli Ahmad Hilmi's prose works completed in the field and only covers the published literature .