Statistical arbitrage in crude oil futures market
Vadeli ham petrol piyasası'nda istatiksel arbitraj
  1. Tez No: 451381
  2. Yazar: MEHMET NAZIM TAMKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, farklı vadelerdeki ham petrol vadeli sözleşmelerini, uygunluk getirisinin tahminine dayalı bir ticaret algoritması geliştirmek için kullandık. Düşük likiditeden dolayı, vadesi en fazla 5 ay olan, Ocak 1985'den Aralık 2012'ye kadar, 5 farklı vadeli sözleşme kullandık. Her bir sözleşmenin uygunluk getirisini gün be gün tahmin ederek, gerçek hayatı temsil eden karlı bir ticaret stratejisi geliştirdik.Sonuçlar vadeli ham petrol piyasasında istatistiksel arbitraj imkanlarının varlığını gösteriyor. İşlem maliyetlerini ve faiz ödemelerini kontrol ettikten sonra, ticaret algoritmamız 2-ay, 3-ay, 4-ay ve 5-aylık vadesi olan sözleşmeler için sırasıyla \%19.11, \%16.37, \%15.45 ve \%11.92 yıllık olarak getiri üretiyor. Bu açıdan, bizim algoritmamız alternatif ticaret stratejilerinden daha üstündür ve istatistiksel arbitraj meydana getiriyor.
Özet (Çeviri)
In this study, we use crude oil futures contracts that differ in maturity to come up with a trading algorithm that takes forecasted convenience yields as a base. Because there is a liquidity constraint, we take 5 different futures contracts with a maximum maturity of 5 months from January 1985 to December 2012. By forecasting convenience yields of each contract day by day, we develop a profitable real life simulated trading strategy. The results indicate that there exist statistical arbitrage opportunity in crude oil futures market. After controlling for transaction cost and interest payments, our trading algorithm yields 19.11\%, 16.37\%, 15.45\% and 11.92\% annualized returns for the contracts 2-month, 3-month, 4-month and 5-month maturities respectively. In this respect it outperforms alternative trading strategies and generates statistical arbitrage.