Freedom and reconciliation in Hegel's philosophy of right
Hegel'in hukuk felsefesinde özgürlük ve uzlaşma
  1. Tez No: 451404
  2. Yazar: ELİF KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH ROBERT WESTPHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı Hegel'in uzlaşma kavramını özgürlük kavramıyla bağlantılı olarak incelemektir. Hukuk Felsefesinin Prensipleri'nde Hegel, devletin, bireylerin toplumsal hayatla uzlaşmasını mümkün kılan rasyonel bir özü olduğunu öne sürer. Devletin bireyler için neden uzlaşılabilir nitelikte olduğunu göstermek için, politik düzeni insan özgürlüğü kavramından çıkarsayarak gerekçelendirir. Uzlaşmanın nasıl bir tutum olduğunu betimledikten sonra, Hegel'in devleti gerekçelendirmek için kullandığı stratejiyi inceleyeceğim. Onun özgürlük tahlilini irdeleyerek, devletin özgürlüğün gerçekleşmesi için zorunlu koşulları sağladığı ve bu nedenle uzlaşılabilir nitelikte olduğu sonucuna ulaşacağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, my aim is to examine Hegel's notion of reconciliation in relation to the concept of freedom. In Outlines of the Philosophy of Right, Hegel claims that modern state has a rational core which makes it possible for individuals to reconcile to the social world. He justifies the political order by deducing it from the concept of human freedom to show why the state is reconcilable for individuals. After characterizing the attitude of reconciliation, I shall explore Hegel's strategy for justification of the state. By making an exposition of his analysis of freedom, I shall conclude that the state is reconcilable because it provides the necessary conditions for actualization of freedom.