The unbearable lightness of cyber: Cyberspace and state sovereignty
Siberalanın dayanılmaz hafifliği: Siberalan ve devlet egemenliği
  1. Tez No: 451405
  2. Yazar: MURAT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SOSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, son yıllarda insan ve toplum hayatının her açıdan ayrılmaz bir parçası haline gelen siberalan ile siyaset biliminin en temel kavramlarından biri olan devlet egemenliği ilişkisini incelemekte ve siberalanın ulus devletler için ne tür etkileri olabileceğini incelemeye ve göstermeye çalışmaktadır. İlk olarak siberalan ve egemenlik kavramlarının ne olduğu gözden geçirilmiş ve siberalan ile devlet egemenliği üzerine yazılmış literatür incelenmiştir. Daha sonra, tezin asıl iddiasını gösteren vaka analizleri, tezin ana kısmını oluşturan bir bölümde altbölümler halinde değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca, hem fiziksel hem de yazılımsal açıdan siberalanın ulus devletler ve devletdışı aktörler için önem arzeden özellikleri sıralanmıştır. Tez nihai olarak siberalanın devlet egemenliğini sadece güçlendirmek ya da zayıflatmak yerine, bir devlet ile diğer devletler ve devletdışı aktörler arasındaki ilişki kanallarını genişleterek bu ilişkileri derinleştirmekte ve çeşitlendirmekte olduğunu öne sürmektedir. Bu şekilde siberalan, devlet egemenliğinin kimi yönlerini ve pratiklerini güçlendirirken, kimilerini de oldukça aşındırmaktadır. Günümüzde siberalan gibi bir çok teknolojik gelişmenin sınamasına maruz kalan egemenlik kavramı, yeni tanımlamalara ve gözden geçirmelere ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between the cyberspace, which has turned into an inseparable part of individual and social life in every way imaginable and state sovereignty, a fundamental concept of the political science and it attempts to analyze and reveal what implications this new domain called cyberspace can hold for the nation-states. After first delving into what the concepts cyberspace and sovereignty are, the thesis explores the existing literature on cyberspace and state sovereignty. The case studies, which support and depict the main argument of the thesis, are presented under subtitles in a single chapter, constituting the primary section of the thesis. The same chapter also moves on to listing the technical features of cyberspace, both physical and non-physical, that hold significance and potential for the nation states. The thesis ultimately argues that, rather than simply strengthening or weakening state sovereignty, the cyberspace, by deepening and diversifying the interaction channels between the state and other states and non-state actors, both strengthens some aspects and practices of sovereignty and erodes some other aspects of it. The concept of sovereignty needs novel definitions and contemplations in the contemporary era due to the challenges such as cyberspace.