Educational strategies of the conservative bourgeoisie: Cultural capital, family and schooling
Muhafazakar burjuvazinin eğitim stratejileri: Kültürel sermaye, aile ve okul
  1. Tez No: 451406
  2. Yazar: AHENK ANBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Muhafazakar burjuvazinin yükselişi son yıllarda hem kamuoyunda, hem akademik yazında birçok yönden tartışılmıştır; fakat sınıfsal yükselişin eğitimle olan ilişkisi sorunsallaştırılmamıştır. Bu çalışma, söz konusu gruba ait ailelerin kültürel sermaye üretim süreci ve bu kapsamda geliştirdikleri eğitim stratejilerini konu edinmektedir. Araştırmanın bulguları annelerle gerçekleştirilen on iki yarı yapılandırılmış mülakata ve katılımcı gözleme dayanan bir saha çalışmasına dayandırılmıştır. Ayrıca, söz konusu grubun özel eğitim sektörüne olan etkisini gözlemlemek adına, İstanbul'daki özel okulların internet siteleri taranmış ve muhafazakar kimliği ile öne çıkan okullar belirlenmiş. Bu kapsamda, AKP'nin özellikle son beş yılda neo-muhafazakar bir eğitim politikası izlediği, rekabet, yetkinlik, yaratıcılık gibi neoliberal değerlerin yanısıra, dini ve milli değerlerin öne çıkarıldığı söylenebilir. İkinci olarak, özellikle 1990'ların ikinci yarısından itibaren muhafazakar kimlikli özel okulların sayısının hızla arttığı, çoğunun da muhafazakar sermaye grupları, dernek ve vakıflarla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Üçüncü olarak, yukarı yönlü toplumsal hareketliliğin, kuşaklar arasında kültürel sermaye bakımından önemli farklar yarattığı, ailelerin eğitim seviyelerinin yükseldiği ve ebeveynlerin çocuklarının eğitim hayatına müdahilliklerinin arttığı görülmüştür. Annelik pratiğinin dönüşümü olarak da yorumlanabilecek bu dönüşümün görüşmecilerin“iyi anne”olarak kendi öznelliklerini kurmalarında önemli bir temel oluşturduğu saptanmıştır. Son olarak, estetik beğenilerin ve din temelli bir ahlak anlayışının, ailelerin kendilerini hem alt sınıf muhafazakar ailelerden hem de seküler burjuvaziden farklılaştırdığı temel iki alan olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past decades, the rise of the conservative bourgeoisie has been discussed in many aspects; however, the relation between such upward social mobility and education has not been problematized. This study is concerned with the conservative bourgeois families' cultural capital formation process and the educational strategies being developed in this respect. The findings of the study are based on a field work composed of twelve semi-structured interviews and participant observation. Plus, to observe these emerging groups' impact on the private education sector, the websites of private schools in Istanbul has been browsed and schools with a conservative identity have been identified. Within this scope, it can be said that AKP has pursued a neo-conservative educational policy in recent years by articulating neoliberal values such as competition, competence and creativity with religious and national ones. Secondly, it is seen that the number of conservative private schools has increased since the second half of 1990s, many of them having affiliations with conservative investment groups, associations and foundations. Thirdly, a significant intergenerational difference has been observed regarding families' engagement with the cultural capital in terms of their rising educational levels and increasing involvement in their children's educational life. This transformation of parenting, or more precisely mothering, can be accepted as an important basis on which the interviewees construct their subjectivities as“good mothers”. Finally, it is examined that aesthetics and religion-based morality are two main grounds through which families distinguish themselves both from lower class conservative families and from the secular bourgeoisie.