Türk siyasi hayatında Abidin Özmen
Abidin Özmen in Turkish political life
- Tez No: 451424
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Anadolu'da Millî Mücadele gerçekleşip, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra hızlı bir uluslaşma ve merkezileşme sürecine girilmiştir. Bu yönde çalışmalar devam ederken, ülkenin doğusu Nasturi, Şeyh Sait, Ağrı isyanları gibi büyük isyanlara sahne olmuştur. Ülkeyi yönetenler, hem merkezileşme politikası doğrultusunda hem de bu isyanları önlemek amacıyla bir dizi önlem almış ve bu yönde bir devlet politikası oluşturmaya çalışmışlardır. Bu tedbirlerden ilki olarak, Güneydoğu Anadolu'da kurulmak üzere yakın geçmişte de Olağanüstü Hal Bölge Valilikleri adıyla uygulamaya geçirilen Umumi Müfettişliklerin kuruluşu olmuştur. Sadece asayiş için değil, Nafia ve iskân amacıyla da ülkenin muhtelif yerlerinde bu Müfettişlikler kurulmuştur. Abidin Özmen, 1935 yılında geldiği Birinci Umumi Müfettişlik görevini yaklaşık 8 yıl boyunca sürdürmüş ve 1943 yılına kadar bu görevde kalmasının ardından, yaptığı hizmetlerden ötürü Trakya Umumi Müfettişliği'ne atanmıştır. Trakya Umumi Müfettişliği görevini de yaklaşık 4 yıl kadar sürdürmüş, 1947 yılında Umumi Müfettişlik kurumunun kaldırılmasına kadar bu görevde kalmıştır. Umumi Müfettişlikler kuruldukları bölgede; asayiş, ekonomi, eğitim alanlarında bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynamıştır. Fiilen 1947 yılında, hukuken de 1952 yılında kaldırılan Umumi Müfettişlikler, bu dönemde etkin bir mekanizma olarak görev yapmıştır.
Özet (Çeviri)
After war of independence was realised in Anatolia and Turkish Republic was founded in 1923, a rapid nation formation and centralisation process started.While the studies were being maintained in this direction ,the eastern part of Turkey witnessed big revolts such as Nasturi, Şeyh Sait, Ağrı etc. The people who ruled the country took a range of measures both in the direction of centralisation policy and with the aim of preventing these revolts and struggled to form a state policy in this direction . As the first of these measures, General Supervisorships which were put into practice in recent past by name Governorship of the State of Emergency of Region ,were founded in Southeast Anatolia .Not only with the aim of public order, but also with the aim of housing these supervisorships were founded in various places of the country. Abidin Özmen. who took Office of the First General Supervisorship in 1935, maintained this duty about 8 years and after maintaining this duty until 1943 thanks to the services that he did, he was appointed to Thrace General Supervisorship. He maintained the duty of Thrace General Supervisorship for nearly 4 years until in 1947 Thrace General Supervisorship was removed, he was in charge of it. General Supervisorships played an important role in the fields of public order, economy and education in the regions where they were founded. General Supervisorships which were removed actually in 1947 and legally in 1952, performed a duty as an active mechanism in this period.