Cem dergisi
The journal of Cem
  1. Tez No: 931894
  2. Yazar: SERKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Toplumların tarihi, sadece belirli olayların ve figürlerin etkisiyle değil, aynı zamanda fikirlerin, inançların ve kültürel yapıların yansıttığı kolektif kimliklerle de şekillenir. Türkiye'nin kültür ve din mozaiği, özellikle Alevilik-Bektaşilik gibi inanç sistemleriyle bu kimlik çeşitliliğini derinleştirmiştir. Ancak tarihsel süreçte, bu kimliklerin toplum içindeki konumları zaman zaman önyargılar, ayrımcılık ve yanlış anlamalar nedeniyle sarsılmıştır. Böyle bir süreçte Alevi-Bektaşiler özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında, kendi kimliğini tanımlama, ifade etme ve görünür kılma mücadelesi içinde olmuşlardır. Kimliği tanımlama, ifade etme ve görünür kılma mücadelesinin bir ayağını, 1960'larda Aleviler-Bektaşiler tarafından çıkarılan süreli yayınlar oluşturmuştur. Bu süreli yayınlardan bir tanesi de 1966 yılında yayın hayatına başlayan Cem dergisidir. Bu çalışmada, Cem dergisinin üç farklı dönemindeki yayın politikası, dergide yer alan makalelerin söylem çözümlemesi yapılarak ortaya konmuştur. Aynı zamanda dergideki Alevilik-Bektaşilik algısı, anlayışı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Dergi sahiplik durumuna göre üç dönem halinde incelenmiştir. Birinci dönem Abidin Özgünay sahipliğinde başlayan ve 1966-1969 yılları arasını kapsayan dönemdir. Bu dönemde Alevi-Bektaşi kimliğini savunmak ve tanımlamak amacıyla yola çıkan dergi, kısa bir süre sonra daha çok siyasi yazılara yer verilen bir platform haline gelmiştir. Derginin İkinci dönemi, ilk çıktığı dönemden 22 yıl sonra 1991 yılında yine Abidin Özgünay sahipliğinde yayın hayatına başlamıştır. 1991-1995 yıllarını kapsayan bu dönem aynı zamanda“Alevi Uyanışı”diye tabir edilen Alevi örgütlenmelerinin de hız kazandığı bir dönemdir. Dergi bu dönemde özelikle Alevilerin Aleviliği bilmediği savı üzerinden“doğru”Aleviliğin tanımı ve Alevilerin hükümetlerden talepleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Derginin üçüncü dönemi Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi (CEM) Vakfı sahipliğinde 1995-2003 yılları arasını kapsamaktadır. Bu dönemde dergi daha çok CEM Vakfı'ndan haberlerin verildiği ve CEM Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın hükümetlerden ve siyasi partilerden taleplerini içeren yazılarının yayınlandığı bir yayın organı haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of societies is shaped not only by the impact of specific events and figures but also by the collective identities reflected by ideas, beliefs and cultural structures. Türkiye's cultural and religious mosaic, especially with belief systems such as Alevism-Bektashism, has deepened this diversity of identities. However, in the historical process, the position of these identities within the society has been shaken from time to time due to prejudices, discrimination and misunderstandings. In such a process, Alevi-Bektashis, especially in the second half of the 20th century, have struggled to define, express and make their identity visible. One of the pillars of this struggle to define, express and make visible their identity was the periodicals published by Alevi-Bektashis in the 1960s. Among these periodicals is Cem magazine, which was first published in 1966. This study examines the editorial policy of Cem magazine in three different periods by analysing social and political articles. The perception and understanding of Alevism-Bektashism within the magazine have been thoroughly examined. This analysis categorises the magazine into three distinct periods, each defined by its ownership status. The first period started under the ownership of Abidin Özgünay and covered the period between 1966 and 1969. The magazine, which set out with the aim of defending and defining Alevi-Bektashi's identity, soon became more of a platform for political articles. The second period of the magazine started in 1991, 22 years after its first issue, again under the ownership of Abidin Özgünay. This period, covering the years 1991-1995, was also a period in which the Alevi organisations, called 'Alevi Awakening', gained momentum. In this period, the magazine mainly focused on defining the 'correct' Alevism and the demands of Alevis from the governments based on the argument that Alevis do not know Alevism. The third period of the magazine covers 1995-2003 under the ownership of the Republican Education and Cultural Center Foundation (known as CEM Foundation). In this period, the magazine became a publication organ in which news from the CEM Foundation was given, and the articles of Prof. Dr. İzzettin Doğan, the President of the CEM Foundation, containing demands from political parties and governments, were published.