Tek kamera ile görüntüde derinliğin hesaplanması
Calculating depth of image with single camera
  1. Tez No: 45144
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tek kameradan alınan görüntü verileri incelenerek, görüntüdeki nesnenin, kameradan olan uzaklığının hesaplanması amaçlanmıştır. Görüntüdeki bulanıklık miktarının ölçülmesi ile derinliğin bulunması mümkündür. Bu amaçla basamak süreksizliği olan kenarlardan yararlanılmıştır. Odak dışındaki nokta yaydım fonksiyonunun Gaussian şeklinde olduğu kabulü ve LOG filtresinden; kullanılan yayılım parametresi hesaplanmıştır. Bu yayılım parametresi ve kameraya ait parametreleri sayesinde, derinlik hesap edilmiştir. Kullanılan donanım, verilerin hassasiyeti ve yapılan bir takım kabuller nedeniyle sonuçlar üzerinde bir miktar hata gözlenmiştir. Bununla beraber hesaplamalar sonucu derinlik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, it is aimed to calculate the distance between an object and camera by using the image data obtained from a single camera. It is posible to find the distance between an object and the camera by measuring the amount of blur of the object image. For this purpose pictures which has edges with step discontinuities in grey levels are used. İt is assumed that the point spread function away from the focal point in Gaussian and the spread parameter is calculated from the LOG filter. Using this spread parameter and the parameters of the camera the distance to the object is obtained. The results showed a certain a mount of error compared to the actual values because of the in accuracies in some data, the hardware used and because of the assumptions made. Still, for certain intervals, the calculated object distances were quite satisfactory.