Süpren (Eskişehir) mermerlerinin teknolojik özellikleri ve verimlilik analizi
Technological characteristics and productivity analysis of supren marbles (Eskişehir)
  1. Tez No: 45145
  2. Yazar: FATİH TABAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
IV ÖZET Birçok uygarlığın doğup geliştiği ülkemi 2de, ünlü sa nat yapılarında kullanılmış alan mermerler, günümüz endüs- t irisinde de önemli bir yere sahiptir. Mermer fabrika işletmelerinde üretimin hedefi, alıcı nın isteği doğrultusunda arzu etti§i boyutlarda kırıksız, çatlaksız ve renk dağılımı homojen olan ürünler üretilmesi dir. Mermer piyasasında kalite, renk ve desenin önemi -faz ladır. Mermerlerin istenilen kullanım özelliklerinde olabil mesi için oluşum ve buluş şekillerinin yanısıra fiziksel ve f iziko-mekanik özelliklerinin de bilinmesi önemlidir. Mer mer endüst ir isinin gelişmesi, iç ve dış pazarda alıcı bula bilmesi için standartların belirlenmesi ve uygun üretim yöntemlerinin seçimi gereklidir. Bu çalışma, Eskişehir ili, Seyitgazi ilçesi, Süpren köyü mevkinde ünmersan Şirketi tarafından işletilen mermer sahasında yapılmıştır. Sahada, sorunlar yaratan renk dağı lımlarının mermer cinslerine göre sınırları belirlenip ha- ritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study, is carried out in the marble quarry of ünmersan Company., Süp ren village - Eskişehir. Different colored marbles which produces problems in marketing and production have determined and mapped. The production of marble from the factorys amis the achievement, it must be produced as homogeneous colored and massive products. Öality, color and pattern are the par amet res too more influences its market. Marble, wihch is used a dimensioned stone in many areas plays an important role in today's Turkish industry. Physical and physico - mechanical properties of the marble must be know in addition to its geological proper ties for different usage. Some standard production tech niques must be determine in order to deve lope marble industry and to increase its export capacity.