Eskişehir doğalgaz şebekesinin fizibilitesi
  1. Tez No: 45143
  2. Yazar: BÜLENT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Doğalgaz Ülkemizde ve Dünyada gittikçe artan bir şekilde önem kazanmaktadır. Ülkemizde de Bağımsız Devletler Topluluğu ile yapılan doğalgaz anlaşmasından sonra doğalgaz kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu tezde, doğalgazın özellikleri, ülkemizde ve Dünyada ki kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Ülkemizin önemli bir sorunu olan çevre sorununa doğalgazın getirdiği çözümler anlatılmıştır. Ayrıca Ankara, İstanbul ve Bursa 'da kullanılmaya başlayan doğalgazın en kısa zamanda Eskişehir'e getirilmesi için bir fizibilite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Natural gas is going to get importance by a temporarely increasing in our country and at all over the world. This increase will be expanded, depending on the natural gas agreements between Turkey and the Union of Indipendent Counries. The purpose of preparing this thesis is giving an explanation of the specifications of natural gas and it's world wide use. Besides contribution of using natural gas, on solving environmental polution problems are declared and explaned. A feasibility study had been realized for bringing natural gas to Eskişehir as soon as passible which is been used already in Ankara, Bursa and Istanbul.