Akdağ Heyelanı (Batı Toroslar)'nın Kuzeydoğu yamacındaki ikincil heyelanların dendrojeomorfolojik açıdan analizi
Dendrogeomorphological analysis of secondary landslides on the northeast slope of the Akdag Landslide (Western Taurus Mountains)
  1. Tez No: 451457
  2. Yazar: MÜCAHİT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma konusu olan Akdağ Heyelanı, Batı Toroslar'da 3000 m üzerindeki yükseltiye sahip Akdağ kütlesinin güneyinde 15 km²'lik alanı ile Türkiye'nin önemli ve aktivitesini halen devam ettiren heyelan sahalarından biridir. Sahip olduğu litostratigrafik özelliklerine bağlı olarak Madırkaya formasyonu (neritik kireçtaşı) ve Elmalı formasyonu (kil, kiltaşı) dokanağında gelişmiştir. İlksel oluşumu son buzul döneminin sonlarına kadar gittiği tahmin edilen bu heyelan sahasında halen güncel hareketler devam etmekte olup, bu hareketler mevcut orman örtüsünde ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Orman sahasında görülen bu hareketlerin ortaya konmasında dendrojeomorfolojik yöntemlerden faydalanılacaktır. Ağaç halkalarındaki anomalilerin incelenmesi yoluyla jeomorfolojik süreçlerin analizine dendrogeomorphology adı verilmektedir (Alestalo, 1971). Dendrojeomorfoloji yöntemleri ile ikincil heyelanların aktivitesi ve yaşları ortaya konulmuştur. Bu kapsamda artım burgularıyla örnekler alınıp, dendrokronoloji laboratuvarında değerlendirilmiştir. Kullanılacak olan bu yöntemler ve ağaç halkalarındaki değişimlerden elde edilen veriler ile geçmişe yönelik rekonstrüksiyonlar yapılmıştır. Bu sayede yakın tarihte bölgede gerçekleşen ikincil karakterli heyelanların hangi koşullarda ve aralıklarda gerçekleştiği ve çevreye olan etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Akdag Landslide with a 15 km² area in the South of Akdag mass which has a height of over 3.000 meters in Western Taurus Mountains is one of the important and active landslide area of Turkey. Depending on it's lithostratigraphic units, it improves in the contact of Madırkaya formation (neritic limestones) and Elmalı formation (clay and argillite). In the landslide area, as well as they are still continuing which is presumed that it's primitive formation had been continuing by the end of the last glacial period, damage the existing forest cover. Dendrogeomorphological methods are used to identify these movements which are occurred in forest areas. It is called dendrogeomorphology the analysis of geomorphic processes through the study of growth anomalies in tree rings. (Alestalo, 1971). Activity and age of the secondary landslides proved with dendrogeomorphological methods. In this context, samples that taken by increment borers analyzed at Istanbul University Faculty of Forestry's Laboratory. Reconstructions made with these methods and the data which obtained from the changes in the tree rings. In this way, it determined on what circumstances and ranges, the recently secondary landslides occured in the area and how they affected the environment.